FLAŞ HABER
Sosyal İçerik Platformu

7 Haziran-1 Kasım… Ortalık karıştı

7 Haziran-1 Kasım… Ortalık karıştı

7 Haziran sonuçlarına göre belirlenen RTÜK‘te garip bir kavga yaşanıyor. MHP’nin kararı bekleniyor. 7 Haziran’a kadar RTÜK üyelikleri, 7 Haziran seçiminden meydana çıkan sonuçlara tarafından 4 AKP, 2 CHP, 2 MHP ve 1 de HDP kontenjanına kadar şekillenmişti. RTÜK Yasası’na tarafından üyeler, 6 yıl tayin yapıyor. CHP’nin 2 üyesinden 1’inin ödev süresi doluyor. CHP, boşalan 1 üyeliğin kendi kontenjanından seçilmesi gerektiğini savunuyor. AK Parti de, 1 Kasım seçimlerinde siyasi partilerin Meclis gruplarındaki milletvekili sayısının düştüğünü belirterek, kendilerinin üye sayısının 5 olduğunu ve anlamsız üyeliğe AK Parti’nin kontenjanından seçim yapılması gerektiğini düşünüyor. Partiler aralarında bir anlaşma sağlanamaması üstüne konu TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a havale edildi.

HUKUKI DEĞIŞIM İÇİN MHP’NİN KARARI BEKLENİYOR

TBMM Başkanı’nın AK Parti’nin 5 üyesi olmasına karar vermesi durumunda RTÜK’te Meclis’te ikinci parti konumunda olan esas muhalefet partisi CHP’nin 1, Meclis’te en düşük milletvekili olan MHP’nin 2, HDP’nin ise 1 üyesi olacak.

AK Parti yöneticileri, sorunun RTÜK Yasası’ndan kaynaklandığına uyarı çekerek, “Yasada bir değiştirme yapılması gerekiyor. MHP’nin normalde 1 üyesinin olması gerekir, fakat üyelerin atama süresi 6 sene olduğu için doğrudan bir üyesinin düşürülmesi mümkün yok. 7 Haziran’daki Meclis tablosu ile 1 Kasım’daki tablo öbür oluştuğu için böyle bir sorun ortaya çıktı. Yasa değişikliğiyle seçim sonuçlarına kadar Meclis aritmetiği dikkate alınarak üyeliklerin bitmiş belirlenmesi gerekiyor” görüşünü dile getirdi. AK Parti ve CHP, yasa değişikliğine sıcak bakarken, MHP’nin tavrının önemli olacağı kaydediliyor. AKP, tüzük değişikliği sürecinde birlikte hareket ettiği MHP’yi incitmek istemiyor. MHP’nin de ‘evet’ demesi durumunda yasa değişikliğinin gündeme gelebileceğine dikkat çekiliyor. (Cumhuriyet)

sizlere www.onthemag.com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ