FLAŞ HABER
Sosyal İçerik Platformu

“ABD ile Rusya konusunda benzer görüşte değiliz”

“ABD ile Rusya konusunda benzer görüşte değiliz”
AB Konseyi Başkanı Tusk, ABD ile AB’nin Ukrayna konusunda aynı görüşleri paylaştığını belirterek, “ABD ile Rusya konusunda aynı görüşte olduğumuzu söyleyemem.” dedi.

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı için Brüksel’de yer alan ABD Başkanı Donald Trump, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk ile görüştü. Tusk, görüşme ardından AB Konseyi binasında basına açıklamalarda bulundu.

Tusk, toplantıda ABD Başkanı ile dış politika, emniyet ve iklim değişimi konularını ele aldıklarını söyledi. Öncellikli olarak terörizmle uğraş konusunda ABD Başkanı ile anlaşmaya vardıklarını dile getiren Tusk, “iklim değişimi ve ticaret” konularında bakış alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

Ukrayna konusunda ABD ile AB’nin benzer görüşleri paylaştığına dikkati çeken Tusk, “ABD ile Rusya konusunda benzer görüşte olduğumuzu söyleyemem.” dedi.

Tusk, ABD Başkanı’na “temel Batı değerleri”nin önemini vurguladığını belirterek, “Sadece çıkarlarımız yönünde yok özgür, insan hakları ve insan onuru gibi özgürlük dünya değerleri üzerinden hareket etmeliyiz mesajını verdim.” ifadelerini kullandı.

Trump’ın Brüksel’e ilk ziyareti

ABD Başkanı Trump, tercih kampanyası döneminde “cehennem çukuru” dediği Brüksel’e ilk resmi ziyaretini gerçekleştirmiş oldu. NATO toplantısı çerçevesinde Trump, ittifak üyesi ülkelerin liderleriyle bir araya gelecek.

öte taraftan, ABD’nin Brüksel’de bulunan Belçika, AB ve NATO temsilcilikleri için henüz büyükelçi ataması yapılmadı. AB yetkilileri, ABD Başkanı Trump’ın göreve gelmesinin üzerinden kısa vakit geçmesine rağmen AB kurumlarını ziyaret etmesini memnuniyetle karşıladığı belirtildi.

sizlere www.onthemag.com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ