FLAŞ HABER
Sosyal İçerik Platformu

ABD İnsan hakları raporunda Türkiye eleştirisi

ABD İnsan hakları raporunda Türkiye eleştirisi

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan takvim insan hakları raporunda Türkiye’ye 75 sayfa ayrılırken, adil yargılama ve zihin özgürlüğü konusunda yaşanan sorunlara dikkat çekildi

Amerikan Dışişleri Bakanlığı tarafından takvim olarak yayınlanan İnsan Hakları Raporu, bu yıl Başkan Obama dönemine ilişkin son rapor olma özelliğini de taşıyor. Dünya ülkelerindeki insan hakları ve ifade özgürlüğü gibi konuların değerlendirildiği belgede Türkiye’ye bu sene 75 sayfa bölünmüş. Bu da Türkiye ile ilgili kısmın geçen yıldan iki sayfa daha uzun olduğu anlamına geliyor.

Amerikanın Sesi’nde yayımlanan Mehmet Sümer’in haberine göre, raporda 15 Temmuz başarısız darbe girişimi sırası ve sonrasında yaşananlardan bahsedilirken bilhassa tutsak gazeteci sayısının fazlalığına dikkat çekiliyor.

Rapor, Türkiye’nin çok partili parlamenter bir sistem ile yönetildiği, bir Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın bulunduğu anayasal bir sistem olduğu ifadeleri ile başlıyor.

Raporda başlangıçta 15 Temmuz başarısız darbe girişimi ve bu teşebbüs esnasındaki sivil kayıplardan bahsediliyor. Rapor 15 Temmuz başarısız darbe girişimi esnasında 240’dan fazla kişinin hayatını kaybettiğini, 2 bin 100’den fazla kişinin de yaralandığını hatırlatıyor.

Raporda Türk hükümetinin darbe girişiminden Fethullah Güler Yüzlü ve yandaşlarını sorumluluk sahibi tuttuğundan bahsedilirken, Tebessüm Eden için “din adamı” ifadesi kullanılıyor.

Raporun girişindeki özet kısmında başarısız darbe girişimi ile birlikte PKK terörüne ilişkin de rakamlar veriliyor. PKK ile emniyet güçleri arasında meydana çıkan çatışmalarda, 600’den fazla emniyet gücü mensubunun ve minimum 200 sivil vatandaşın hayatını kaybettiği belirtilirken meçhul sayıda PKK’lının da öldürüldüğü ifade ediliyor. Laf konusu terör olayları nedeniyle yaklaşık 300 bin kişinin de evlerini terk etmek zorunda kaldıkları tahminine yer veriliyor.

İnsan Hakları Raporu’nda hem PKK terörü ile birlikte IŞİD saldırıları neticesiyle de fazla sayıda sivilin 2016 yılı her tarafında hayatını kaybettiğine dikkat çekiliyor.

Raporda Türkiye’deki en temel insan hakları sorunları şu başlıklar biçiminde sıralanıyor.

Adil yargılama sürecine ulaşım sorunları, Hükümetin ifade özgürlüğüne müdahalesi, Sivillerin güvenliğinin sağlanamaması, Cezaevlerindeki insan hakları ihlalleri, İnsan hakları ihlali gerçekleştiren emniyet güçleri ve yöneticiler hakkında soruşturma açılması ve cezalandırılmaları konusundaki eksiklikler

Adaletli Yargılama Süreçlerine Erişim Sorunları

Adaletli suçlama süreçlerine ulaşım sorunları kısmında, mahkemelerin darbeyi ya da terör örgütlerini desteklediği suçlaması ile onbinlerce kişinin hapse atılmasına karar verdiği, bu kişilerin büyük çoğunluğu hakkında suçlamalar ile ilgili yeterli delil ve delil olmadığı ifade ediliyor. OHAL kapsamında çıkarılan kararnameler ile şüphelilerin adli takviye almakta zorlandıkları belirtilirken bir aya değin uzayan nedensiz gözaltılar konusuna da uyarı çekiliyor. Bazı insan hakları örgütlerinin tespitlerine göre suçlulara ulaşılamaması durumunda, bu şahısların yerine aile bireylerinin tutuldukları veya seyahat haklarına sınırlamalar getirildiğine atıfta bulunuluyor. Raporun tekrar aynı bölümünde fazla sayıda okul, kurum ve derneğin kapatıldığı, onbinlerce kişinin de yasal kullanım veya temyiz hakkı olmadan işlerinden atıldığı belirtiliyor.

Ifade Özgürlüğüne Müdahale

Raporun açıklama özgürlüğü ile ilgili bölümünde ise darbe girişimin arkasında Türkiye’de hükümetin, ifade özgürlüğüne, medyaya ve internete kısıtlamalar getirdiği belirtiliyor. Keza raporda, “Gülen Hareketi” olarak isimlendirilen grup ile ilişkili veya PKK terör örgütü ile bağlantılı oldukları gerekçesi ile, 140’dan pozitif gazetecinin hapse gönderildiğine dikkat çekiliyor. bununla beraber fazla sayıda medya kuruluşuna egemen yapıldığı, çoğunun kapatıldığı, kitapların yasaklandığı, gazeteciler ve editörler hakkında teröre destek suçlamaları ile davalar açıldığı, internet sitelerinin engellendiği ve yayınlama yasakları getirildiği hatırlatılıyor. Hükümetin anlaşmazlığa neden olan bölgelere tanıdık olmayan basını ve gözlemcileri sokmadığı, buralardaki koşul ile ilgili bağımsız raporlar hazırlanmasını önlediği belirtiliyor.

Sivillerin Güvenliğinin Sağlanamaması

Amerikan Dışişleri Bakanlığı İnsan Hakları 2016 Yılı Raporu’na tarafından hükümet, PKK ile uğraş noktasında sivillerin güvenliğini sağlamakta başarısız oldu. Yüzbinlerce kişi güç olayları nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldı. 200’e yakın sivil hayatını kaybetti. Yine rapora kadar farklı alanlara yönlendirilmiş insan hakları örgütlerinin verdiği bilgiler, emniyet güçlerinin Suriye sınırından Türkiye’ye kaçak yollardan girmeye çalışan fazla sayıda kişiyi vurarak öldürdüğüne, darbe girişimi sonrası gözaltına alınan kişilere taciz ve işkence uygulandığına muhabere ediyor.

Cezaevlerinde İnsan Hakları İhlalleri

Raporda dikkat çekilen bir başka konu da hapishanelerin kalabalıklaşması. Darbe girişiminden daha sonra onbinlerce kişinin tutuklanması sebebiyle, hapishanelerde aşırı kalabalığın ortaya çıktığına dikkat çekiliyor. Bu noktada hükümetin, 3 binden fazla adalet mensubunu görevden almasının yargının bağımsızlığını kısıtladığı, davaların ertelenmesine neden olduğu ve bir korku ortamı yarattığı açıklama ediliyor. öte yandan adı insan hakları ihlallerine karışan yönetici ve güvenlik güçleri hakkında soruşturma açılması ve cezalandırılmaları konusunda hükümetin attığı adımların sınırlı kaldığı hatırlatılıyor.

Raporda ayrıca, Türkiye’nin erken yaşta evliliğin önlenmesi, bayan ve çocuk haklarının korunması, aralarında Alevilerin, Hristiyanların ve LGBTİ bireylerin de bulunduğu azınlık haklarının gözetilmesi gibi konularda da yetersiz kaldığı, AKP hükümeti yanlısı basın kuruluşlarının azınlıkları kasıt alan söylemlerde bulunduğu tespitleri yapılıyor.

öne çıkanlar

Ölen eşlerinin cinsel organlarını boyunlarına asan kabile

Hakan Şükür’den durum açıklamalar

Memur rüşvet alırken görüntülendi! İşte o anlar

sizlere www.onthemag.com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ