FLAŞ HABER
Sosyal İçerik Platformu

ABD uçuşlarında elektronik yasağı konusu sallantıda

ABD uçuşlarında elektronik yasağı konusu sallantıda
ABD uçuşlarında elektronik cihaz nakliye yasağının genişletileceği bilgisinin üstünde Avrupa Birliği yetkilileri yasağın geçersiz olduğunu açıkladılar. ABD’li yetkililer ise bunun gerçeklik payı olmadığını söylüyor.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı Sözcüsü Lapan, Avrupa’dan ABD’de yapılan doğrudan doğruya uçuşlara dizüstü yasağı getirilmesini hala düşündüklerini söyledi.

Sözcü Lapan, konuyla ilgili Amerikan Politico haber sitesinde meydana çıkan bir makale üstüne AA muhabirinin sorusunu yanıtladı.

Avrupa’dan ABD’ye yapılan direkt uçuşlara dizüstü yasağı getirilmesi fikrinden vazgeçtiklerinin belirtildiği makalenin “tamamen yanlış” olduğunu kaydeden Lapan, “Bakan Kelly, ABD’ye yapılan bütün ticari uçuşları tehlikesiz kılmak için gereken bütün tedbirleri alma ve tatbik konusunu vurgulamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Politico haber sitesi, söz konusu yasağın Avrupa ülkelerine genişletilmesinden vazgeçildiğini ve yasağın şu anki ülkelerle sınırlı kalacağını yazmıştı.

öte taraftan İç Güvenlik Bakanı John Kelly ise Avrupa İçişlerinden Sorumluluk Sahibi Komiseri Dimitris Avramopoulos ile Ulaşımdan Sorumlu Komiseri Violeta Bulc’a, “Dizüstü yasağının genişletilmesinin hala bir seçenek olduğunu” söylemişti.

Mart ayında ABD, Ortadoğu ve Afrika’da 10’dan pozitif ülkeden Amerika’ya yapılan ticari uçuşlarda gezgin kabinlerine cep telefonundan büyük elektronik cihazların alınmasını “güvenlik gerekçeleriyle” yasaklamıştı. Söz konusu kararın aynı emniyet gerekçeleriyle Avrupa ülkelerine de genişletilmesi yönünde çalışmaların yapıldığı Amerikan kamuoyuna yansımış, İç Güvenlik Bakanlığı yetkilileri de konuyla ilgili çalışmalara devam ettiklerini açıklamışlardı.

 

 

 

sizlere www.onthemag.com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ