FLAŞ HABER
Sosyal İçerik Platformu

ABD: YPG’ye verdiğimiz destek sürecek

ABD: YPG’ye verdiğimiz destek sürecek

7 ve 8 Mart’ta Antalya’da yapılan Türkiye, ABD ve Rusya genelkurmay başkanlarının toplantısının peşinde ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Antalya’daki görüşme ve YPG’ye karşın açıklamalarda bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığının günlük basın toplantısında Toner, genelkurmay başkanlarının üçlü zirvesinde Suriye’deki operasyonlarda üç ülkenin silahlı kuvvetleri aralarında daha bereketli bir iletişimin sağlanmasının ele alındığını kaydetti. Genelkurmay başkanlarının bölgede IŞİD ile mücadele zarfında Menbic konusunu da görüştüklerini kaydeden Toner, ayrıca PKK, El Kural, El Nusra Cephesi gibi diğer terörist grupların da zirvede öne meydana çıkan konular olduğunu kaydetti.

YPG konusunda Türkiye ile bir anlaşmaya varıldı mı?

Toner, bir gazetecinin üçlü zirvede ABD’nin YPG’yi desteklemesi konusunda Türkiye ile bir anlaşmaya varılıp varılmadığına yönelik sorusunu da şöyle yanıtladı: “YPG’yi Suriye’nin kuzeyinde yer alan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) zarfında uzun zamandan beri destekliyoruz. Daha önce de belirttiğimiz gibi onlar, IŞİD ile uğraş, militanları yerinden etmede ve sonuç olarak IŞİD’i ortadan kaldırmada fazla etkililer. 4 Kasım’da operasyonun başladığı günden bu yana Rakka civarında 6 bin kilometreyi ve 100’den pozitif köyü IŞİD’den temizlediler” diye konuştu.

Türkiye’nin YPG ile kaygılarına ABD’nin saygı duyduğunu kaydeden Toner, ancak YPG ile PKK aralarında bir temas olduğuna da katılmadığını vurguladı. Toner açıklamasında “ABD’nin PKK’yı terör örgütü olarak görmeye devam ettiğini de belirtmek isterim” diye konuştu.

Türkiye’den “PYD varsa TSK” yok mesajı

Hürriyet gazetesinden Uğur Ergan’ın haberine göre ise Antalya’daki üçlü zirvede Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Rakka operasyonunda “PYD varsa TSK yok” mesajını verdi. Orgeneral Akar’ın üçlü zirvede Rakka için PYD’siz operasyon şartını getirdiği ve PYD/YPG’nin de Menbic’den çıkarılması gerektiğini aktardığı bildirildi.

de, oysa ABD’nin tutumunda bir değiştirme olmadığı ve Pentagon’un öncelikli planının YPG ile Rakka’ya karşın işlem olduğu belirtildi. Rusya’nın ise Rakka’nın IŞİD’den temizlenmesinin ardından Suriye rejimine bırakılmasından yana olduğu kaydedildi.

Bununla birlikte Cuma günü Rusya’ya düzenleyeceği ziyaret öncesi dün TRT ’de Suriye’deki gelişmeleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan da Menbic konusunda açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Menbic konusunda Türkiye’nin tezinde bir değişiklik olmadığını, Menbic’in gerçek sahiplerine bırakılması gerektiğini söyledi.

ABD’den Suriye’ye asker takviyesi

Diğer yanlamasına ABD basınında meydana çıkan haberlere göre, Rakka operasyonunda Suriye Demokratik Güçleri’ne takviye tahsis etmek üzere ABD’nin Suriye’ye, Deniz Piyade Kolordusu’ndan askerler gönderdiği bildirildi. Keza Trump yönetiminin Suriye ve Irak’ta IŞİD ile çaba zarfında lokal güçleri teşvik etmek nedeniyle Kuveyt’te yaklaşık bin Amerikan askerini konuşlandırmayı düşündüğü bildirildi.

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın ev sahipliğinde ABD ve Rusya Genelkurmay Başkanları, Antalya’da 7 Mart’ta üçlü zirvede bir araya gelmişti. Genelkurmay Başkanı, ABD’li mevkidaşı Orgeneral Joseph Dunford ve Rus mevkidaşı Orgeneral Valeri Gerasimov dün de ikili görüşmeler gerçekleştirmişti. Bu görüşmelerin ardından misafir genelkurmay başkanları ile beraberindeki heyetler Türkiye’den ayrılmıştı.

© Deutsche Welle Türkçe

DW/Reuters/dpa, BD/BK

sizlere www.onthemag.com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ