FLAŞ HABER
Sosyal İçerik Platformu

Akademisyen isyan etti: Allah belanızı versin

Akademisyen isyan etti: Allah belanızı versin

Kendi konusuyla benzer olan çalışmaları inceleyen Göksu, başka bir tez çalışmasında kendi yazdığı çalışmanın bir kısmının tıpkı aktarılmasını eleştirerek şunları söyledi:

“İfşa ediyorum…

Bugün yeni ne var diye YÖK’ün Ulusal Çabuk Merkezi’nde bir tarama yapayım dedim. ”Türklerde Silah ve Askerî Inşa” başlıklı bir tez görünce sevindim. Bir bakayım, bizim yaptıklarımıza bir ilave yapılmış mı, eksiklerimiz işlenmiş, yanlışlarımız düzeltilmiş mi diye heyecanla tezi incelemeye başladım. Başlamaz olaydım. Adam benim Türk Kültüründe Tabanca’i almış, başlıkları ve dipnotları da dahil elde etmek üzere aynen aktarmış Özeti, önsözü, sonucu zeka kendi cümleleriyle yazma zahmetine girişmemiş. Daha önce de gördüm ama, böylesine tanık olmamıştım. Allah böyle çabuk hazırlayanın da, hazırlatanın da, jürisinde olup kabul edenin de memlekette ilmi ve tarihçiliği bu noktaya getirenlerin de belasını versin.”

TEZLER ÜZERINDE ÇARPICI ARAŞTIRMA GERÇEĞİ ORTAYA KOYDU

Geçtiğimiz sene Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Politikaları Araştırma ve Uyguluma Merkezi (BEPAM) kadar yapılan araştırmada 2007-2016 yılları arasında yazılı 470’i yüksek lisans ve 130’u doktora tezi olmak üzere 600 tez incelenmişti. Araştırmaya göre, yüksek lisans ve doktora tezlerinin yüzde 34’ünde “ağır intihal” yani bilimsel hırsızlık yapıldığı ortaya çıkmıştı. Vakıf üniversitelerinde intihal oranı yüzde 46 seviyesine çıkarken millet üniversitelerinde bu oran yüzde 31 oldu. Bilimsel çalışmaların “orjinal” olup olmadığını gösteren benzerlik indeksinde de dünya ortalaması yüzde 15 iken Türkiye’de bu oran yüzde 28.5 çıktı.

HER 3 TEZDEN BİRİ ÇALINTI

Çalışmanın amacı intihal olmamasına rağmen araştırma sırasında yüksek intihalli tezler görmezden gelinemeyecek dek çok olunca bu tezler intihalli olarak işaretlendi. Araştırma sonucunda 207 tezin, yani tezlerin yüzde 34’ünün yüksek intihalli olduğu ortaya çıktı. Ulus okullarında intihalli tez sayısı 150 iken (yüzde 31), vakıf okullarında bu sayı 57 (yüzde 46) oldu. Yüksek lisan tezlerinde intihalli olanların sayısı 173 (yüzde 36) iken, doktora tezlerinin sayısı 34 (yüzde 26) oldu. İngilizce tezlerde bu sayı 25 (yüzde 28) ve Türkçe tezlerde 182 (yüzde 35) oldu.

sizlere www.onthemag.com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ