FLAŞ HABER
Sosyal İçerik Platformu

Almanya ile yeni kriz: İadesi beklenirken serbest bırakıldı

Almanya ile yeni kriz: İadesi beklenirken serbest bırakıldı
Almanya ve Türkiye aralarında referandum öncesi başlayan, bazı asker ve diplomatların Almanya’ya iltica başvurusunda bulunması ile sürekli ve Almanya milletvekillerinin İncirlik Üssü’ne alınmaması ile tırmanan kriz, suçluların iadesi anlaşmasına da yansıdı. 31 Ağustos 2015’te öldürülen AK Parti Diyarbakır eski Gençlik Kolları Başkanı Yunus Koca cinayetinin azmettiricisi olarak kırmızı bültenle aranan M.S.F.’nin Almanya’da yakalandığı, ama Türkiye’ye iade edilmek yerine bağımsızlık bırakıldığı ortaya çıktı.

AK Parti Diyarbakır eski Gençlik Kolları Başkanı Yunus Koca, 31 Ağustos 2015 günü uğradığı silahlı hamle sonucu yaşamını yitirdi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlatırken, Yunus Koca’yı tabancayla vurarak öldüren 19 yaşındaki B.B. ve cinayeti işlettirdiği iddia edilen 46 yaşındaki M.A. İstanbul’a gitmek isterken Kayseri’de yakalandı. Diyarbakır’a getirilerek ifadesi alınan şüphelilerden M.A., Yunus Koca’yı İstanbul’da emlakçılık yapan M.S.F.’nin azmettirmesi sonucu, para karşılığı öldürdüklerini söyledi. Operasyonu genişleten polis, M.S.F.’nin İstanbul’daki adreslerine işlem düzenledi. Operasyonlarda M.S.F.’nin izine rastlanmazken, istihbarat çalışması sonucunda şüphelinin sahte pasaporta yurt dışına kaçtığı anlaşıldı.

Kırmızı bülten çıkarıldı

Cinayetle ilgili yakalanan şüpheliler B.B. ve M.A. tutuklanırken, haklarında ’Kasıtlı Olarak kasıtlı olarak adam öldürme’ suçundan dava açıldı. Bu sırada firari belirsiz ile ilgili soruşturmayı sürdüren Cumhuriyet Savcısı Sebahattin Erkaya’nın talebiyle, M.S.F. hakkında Emniyet Genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanlığı kırmızı duyuru çıkardı.

Köln’de yakalandı

Yapılan işlemlerin ardındaki firari kararsız M.S.F. 13 Aralık 2016 günü Almanya’nın Köln kentinde polis tarafından yakalanıp tutuklandı. M.S.F.’nin durumu, Almanya tarafından resmi olarak Türkiye’ye iletildi. Bunun üstüne İnterpol Daire Başkanlığı tarafından, değişken M.S.F.’nin iade edilmesi için prosedür işlemleri başlatıldı.

İadesi beklenirken bağımsızlık bırakıldı

Güvenlik Genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanlığı, M.S.F.’nin yakalandığının bildirilmesi üstüne seri bir şekilde devlete ait prosedürleri yerine getirerek, şüphelinin Türkiye’ye iade edilmesini resmen Almanya’dan istek etti. İade talebini reddetmeyen Almanya adli makamları ise, gerçekte olmayan geveze prosedür işlemleri sebebiyle, kararsız M.S.F.’yi Türkiye’ye vermedi. Köln’de bir cezaevinde tutulan değişken, 2017 yılı içerisinde Almanya adli makamları tarafından özgür bırakıldı. M.S.F.’nin özgürlük bırakılması üzerine iki ülke arasında yeni bir diplomatik kriz yaşandı. Devreye giren İnterpol Daire Başkanlığı, Almanya’daki muhatap kuruma yazı yazarak ’Suçluların iadesi anlaşması’ gereğince, şüphelinin yakalanarak Türkiye’ye iade edilmesini istedi.

sizlere www.onthemag.com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ