FLAŞ HABER
Sosyal İçerik Platformu

Bakan Kaya: Büyük bir tiyatro oynanıyor içerde

Bakan Kaya: Büyük bir tiyatro oynanıyor içerde

15 Temmuz hain darbe girişimine ilişkin “Yurtta Sulh Konseyi” İstanbul yapılanmasını da kapsayan İstanbul’daki asıl darbe davasının görülmesine Silivri‘de devam ediliyor.

BAKAN KAYA VE MİLLETVEKİLLERİ DE İZLEYİCİ OLARAK KATILDI

Silivri’de büyük mahkeme salonunda yapılan FETÖ’nün 15 Temmuz İstanbul başlıca darbe davasının ikinci duruşmasına, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk ile Hasan Turan da izleyici olarak katıldı.

“BÜYÜK BİR TİYATRO OYNANIYOR İÇERİDE”

Mahkeme salonunda duruşmayı izlediğini anlatan Kaya, “Bir tiyatro oynanıyor, bir tiyatro sahnesi gibi. Benzeri TBMM’yi bombalayanlar onlar değilmiş gibi, güya Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni, Gölbaşı Özel Harekat Merkezi’ni bombalayanlar onlar değilmiş gibi davranılıyor. İçeride darbecilerin halini görmek… Gerçekte büyük bir tiyatro yaşanıyor içeride. Yüce Türk adaleti, inşallah hak ettikleri cezayı onlara verecektir.” diye konuştu.

Devlet ve hükümet olarak, şehit yakınlarının yanında olduklarını açıklayan Kaya, şunları kaydetti:

“Şehitlerimizin aziz emanetlerine çıkmak bizim için bir kibir vesilesi. Silivri uzakta bir yer. Bakanlık olarak buraya ring seferler koyduk, şehit yakınları, gaziler, müştekiler ve davayı izlemek isteyenlere her türlü hizmeti sunacağız. Keza avukatlarımız burada. Onlar da davayı yakından peşine düşüp takip ediyor. Bu millet, bu alçak darbe girişimini geriye püskürttü, bu hain darbeciler yargı önünde en ağır cezayı alacaklar. Milletimiz müsterih olsun.”

Bakan Kaya, açıklamasının gerisinde şehit yakınları ve gazilerle sohbet ederek, taleplerini dinledi.

KATILMA TALEPLERİ KABUL EDİLDİ

Suçtan ilk elden hasar gördüğü gerekçesiyle Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, TBMM, İçişleri Bakanlığı, Güvenlik Genel Müdürlüğü ile olaylarda şehit olanların yakınları ve gazilerin davaya katılma talebini kabulüne karar bahşedilen duruşmada daha sonra sanık savunmalarına geçilmişti.

BIRINCIL SAVUNMAYI ERDAL ÖZTÜRK YAPMIŞTI

Duruşmada, mümkün darbede İstanbul sıkıyönetim komutanı olacağı kaydedilen dönemin 3’üncü Kolordu Komutanı Erdal Öztürk savunmasını yapmıştı. Hakkındaki suçlamalarının asılsız olduğunu öne süren Öztürk’ün bugün devam edilecek duruşmada çapraz sorgusu yapılacak. Öztürk’ün çapraz sorgusunun peşinde öteki sanıkların savunmasına geçilecek. öte taraftan duruşma öncesinde 15 Temmuz Gazileri Platformu üyeleri ilk önce edinmek üzere üzere fazla sayıda şehit yakını ve gaziler otobüslerle duruşmaya geldi.

1 NUMARALARI SANIK FETULLAH GÜLÜMSEYEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede FETÖ elebaşı Fetullah Tebessüm Eden 1 numaralı davalı olarak yer alıyor. 9’u kaçak 15’i tutsak 24 sanık, İstanbul’da darbeci askerler tarafından şehit edilen 89 vatandaşın ölümünden de sorumluluk sahibi tutuluyor.

İddianamede, “Yurtta Sulh Konseyi” İstanbul yapılanmasının, Fethi Alpay, Mehmet Nail Yiğit, Özkan Aydoğdu, Eyyup Gürler, Muzaffer Ahenkli, Uzay Şahin, Onur Özden, Ahmet Akıllı Gerehan, Mehmet Murat Çelebioğlu ve Murat Yanık isimli sanıklardan oluştuğu vurgulanıyor.

Askerlerin eylemleri sonucu 2’si asker, 5’i polis, 82’si sivil yurttaş almak üzere İstanbul’da toplam 89 kişinin hayatını kaybettiği aktarılan iddianamede kolluk görevlileri dahil 719 kişiye karşı niyet gözetmeksizin silahla ya da tankla ateş açılarak öldürülmelerine teşebbüs edildiği, eylemlerin yöneldiği mağdurlardan 685’inin yaralandığı belirtiliyor.

İddianamede FETÖ’nün TSK içerisinde kümelenen uyuyan hücrelerine de dikkat çekiliyor. Darbe girişimine katılmayan fakat örgütün kriptolu haberleşme uygulaması Bylock’u kullanan 800 personelin varlığının tespit edildiği, bunlardan 500’ünün ise darbe girişimine iştirak etmediklerine dikkat çekildiği iddianamede, bu şahısların darbenin başarısız olmaları durumunda ikinci bir darbe girişiminde kullanılmak üzere uyuyan hücreler olarak bekletildikleri tespiti yer alıyor.

İddianamede FETÖ elebaşı Fetullah Gülümseyen’in 92 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 56 yıldan 174 yıla değin hapis cezası ile cezalandırılması isteniyor. İddianamede ‘Yurtta Sulh Konseyi’in İstanbul yapılanmasında yer aldıkları gerekçesiyle Tümgeneral Fethi Alpay, Tuğgeneral Mehmet Nail Yiğit, Tuğgeneral Özkan Aydoğdu, Tuğgeneral Eyüp Gürler’in de arasında bulunduğu 10 birey hakkında, doksan ikişer kere ağırlaştırılmış müebbet ve yüz yetmiş dörder yıla kadar hapis cezası istenirken öteki 13 birey hakkında da minimum üçer kez edinmek üzere ağırlaştırılmış müebbet hapis ile 30 yıla dek değişen hapis cezaları istek ediliyor. (İHA)

sizlere www.onthemag.com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ