FLAŞ HABER
Sosyal İçerik Platformu

Bedelli askerlik ne zaman çıkacak? Ankara’da heyecanlandıran adım! İşte 2017 bedelli askerlikte son durum

Bedelli askerlik ne zaman çıkacak? Ankara’da heyecanlandıran adım! İşte 2017 bedelli askerlikte son durum

Bu sene içerisinde bedelli askerlik bekleyenler arasında heyecan yaratacak haber Ankara‘dan geldi. BBP lideri Mustafa Destici, bedelli askerliğin çıkması için öneride bulundu. Peki 2017’de bedelli askerlik çıkıyor mu? İşte bedelli askerlik hakkında gelen son haber…

BEDELLİ ASKERLİKTE SON ŞART – TIKLAYINIZ

SMA hastası olan ve geçtiğimiz gün Sakarya’da 9 aylık Eymen Çapkın’ın vefatını üzüntü ile öğrendiğini açıklayan Destici, “Ülkemizde takriben 2 bin civarında SMA hastası, ağırlıklı olarak çocuk var. Ilk Olarak Rabbim acil şifalar versin. Üzücü olan şu oysa; bunların manâlı bir kısmı ilacına ulaşamadıkları, finansal değerini karşılayamadıkları için hayatlarını kaybediyorlar. Bu şart ülkemiz namına utanç verici, milletimiz ve aileler içinde kahredici bir durum. Bunun mutlaka fakat mutlaka çözülmesi şart” dedi.

2017 BEDELLİ ASKERLİK ÖNERİSİ

Kaynak katılmak konusunda da teklif veren Destici, “Kaynak bulunamıyorsa bizim önerimiz, değişik fonlarda milyarlarca TL para var ve daha az önemdeki öbür alanlarda harcanıyor. 2 milyar dolar buraya ayrılsın. ya da bedelli askerliğe ilkesel olarak karşıyım. Ama oluşacak kaynak buraya aktarılıp 2 bin canımız hayata tutunacaksa bu da yapılabilir. Son olarak Sakarya’da SMA hastası olan Eymen bebek, tedavisi yapılamadığı için hayatını kaybetti. Rabbim ailesine sabırlar versin, cennetinde buluştursun” diye konuştu.

2017’DE BEDELLİ ASKERLİK ÇIKACAK MI? HÜKÜMETTEN AÇIKLAMA

16 Nisan referandumu öncesi bir canlı yayında “Bedelli askerlik çıkacak mı?” sorusunu yanıtlayan Başbakan Binali Şimşek “Değil öyle bir şey. Muhakkak gündemimizde değil” demişti.

Bedelli askerlik ve profesyonel askerlik konusundaki sorulara açıklık getiren Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Kanunen tecil hakkı olanlara yapılıyor. Akılcı mazereti olmayanların askerlik ödevini yerine getirmesi gerekiyor. TSK an be an profesyonel orduya geçiyor. Bundan 10 sene önce subay ve astsubayın açık havada uzman çavuşlar vardı, hemen bilirkişi erbaş ve sanatkâr er var. Bu süreçte TSK’nın yükümlü ere ihtiyacı var. Bunu mağduriyet olarak görmek dürüst değil. Bu bir adalet ve görevdir, yapılması gerekiyor. Şuana değin 2 milyon 800 bin kişinin meşru sebeplerden dolayı askerliğini tecil ettirdiğini kamuoyu biliyor zannediyorum. Bakaya sayısı da 450 bin civarında bu durumdakilerin vatani görevlerini yerine getirmeleri önemli.” ifadesini kullanmıştı.

BEDELLİ ASKERLİK ÇIKARSA YAŞ SINIRI VE FİYATI KAÇ OLACAK?

Bedelli askerlik fiyatının geçmiş yıllarda belirtilen fiyattan olacağı varsayım ediliyor. Takriben 17-20 bin aralarında bir fiyat olacağı düşünülen bedelli askerlik için yaş hudut da 27 olabilir.

BEDELLİ ASKERLİK İÇİN NEREYE BAŞVURULUYOR?

Başvurular askerlik şubelerine, konsolosluklara ve cumhuriyet savcılıklarına şahsen yapılıyor. Başvurunuzda size üzerinde tutarın ve banka hesaplarının bulunduğu bir evrak veriliyor. Bu dokümanla ödemenizi gerçekleştirdikten daha sonra, bedelli askerlik tutarının tamamı ya da yarısının ödendiğini belirten biri belli başlı 3 nüsha dekontu teslim ettiğinizde başvurunuz bitmiş oluyor. Başvuruların yurt içinde askerlik şubelerine, yurt açık havada konsolosluklara kanımca yapılması gerekiyor, posta ve vekaletle yapılan başvurular kabul edilmiyor.

sizlere www.onthemag.com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ