FLAŞ HABER
Sosyal İçerik Platformu

Çavuşoğlu’nun etkinliğinin iptaliyle ilgili Belediye Başkanı’nın mektubu ortaya çıktı

Çavuşoğlu’nun etkinliğinin iptaliyle ilgili Belediye Başkanı’nın mektubu ortaya çıktı

Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 11 Mart 2017 tarihinde Türkiye’deki referandum hakkında katılacağı etkinlikle ilgili Rotterdam Şehir Halkı Konseyi’ne yazdığı mektupta, salon sahibinin mekanın kullanılması için verdiği izni geri çektiğini bildirdi.

Son dakika İETT'den metrobüs açıklaması Son dakika İETT'den metrobüs açıklaması

Son dakika İETT’den metrobüs açıklaması

Selvi: Sandıktan çıkan hiçbir şey felaket senaryosu olmaz Selvi: Sandıktan çıkan hiçbir şey felaket senaryosu olmaz

Selvi: Sandıktan meydana çıkan hiçbir şey yıkım senaryosu olmaz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Boşuna uğraşmayın. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Boşuna uğraşmayın.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Boşuna uğraşmayın.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 11 Mart’ta Rotterdam’da Türkiye’deki halk oylaması hakkındaki bir etkinliğe katılacağı haberinin 3 Mart günü Hollanda basınında yer alması üstüne, Hollanda Başbakanı Rutte, benzer gün Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, Türk yetkililerden Bakan Çavuşoğlu’nun Hollanda’ya seçim kampanyası nedeniyle geleceği bilgisini aldıklarını, bu konuda işbirliği yapmayacaklarını, Hollanda kamusal alanının diğer ülkelerin siyasi kampanyaları için bir mekan olmadığını açıklama etmişti. Hollanda hükümeti ise yaptığı açıklamalarda, Bakan Çavuşoğlu’nun ziyaretinin engellenmesi için bütün yasal alternatifleri değerlendirdiğini kaydetmişti.

8 Mart Çarşamba günü Rotterdam Belediye Başkanı Aboutaleb, Hollanda saatiyle 17.20’de (TSİ 19:20) Rotterdam Büyük Kasaba Konseyi’ne bir mektup göndererek, Bakan Çavuşoğlu’nun katılacağı toplantının yapılacağı salon sahibinin bugün belediyeye böyle bir görüşme için yer sağlamayacağını bildirdiğini, eğer salon sahibi böyle bir karar almasaydı, Rotterdam şehir yönetimi olarak Türk hükümetinden bir bakanın katılımıyla yapılacak herhangi bir toplantıya Rotterdam sınırları içinde asla izin vermeyeceklerini bildirdi. Aboutaleb, mektupta, belediyenin bu tavrına bahane olarak 15 Temmuz sonrası Rotterdam’daki Türk toplumu aralarında yaşanan gerginlikleri göstererek Bakan Çavuşoğlu’nun ziyaretinin kutuplaşmaları daha da derinleştireceğini düşündüğünü açıklama etti.

Basın-Yayınlama ve Enformasyon Genel Müdürlüğü kaynaklarından alınan bilgiye takriben; Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb’in Rotterdam Şehir Halkı Konseyi’ne yazdığı mektubun çevirisi şöyle:

“Büyük Kasaba Konseyine;

Geçen hafta Türk Bakan’ın Rotterdam’da Türk referandumu için kampanya çalışması yapmayı planladığı öğrenildi. Bu mektupta mevcut durumu sizlere aktarıyorum.

3 Mart 2017 Cuma günü Türk Bakan Çavuşoğlu’nun Türk referandum için Rotterdam’a gelmeyi planladığı duyuru edildi. Başbakan, derhal bir Türk Bakanın seçim kampanyası nedeniyle buraya gelmesini beğenilmeyen bir şart olarak nitelendirdi. Belediye Başkanı olarak buna katılıyorum.

Böylesi bir toplantının içeriği hakkında değerlendirmede bulunmak bana düşmez. Ama büyük kasaba yönetimi olarak inanıyorum ki Bakan’ın gelişi kamusal huzura ve güvenliğe doğrudan doğruya bir risk oluşturmaktadır ve kutuplaşmalar ile gerginliğin tırmanmasına sebep olabilir. Başarısız darbe girişimi sonrası Türk toplumu içinde gerginlikler arttı ancak bu durumun Rotterdam’ın (Türk) sakinlerinin kendilerini güvende hissetmeleri üzerinde etkileri olmaktadır.

Buluşma Hoogvliet’te bir konferans salonunda 11 Mart 2017’de gerçekleşecekti. Salon sahibi salonunu bu toplantıya açmayacağını bildirdi. bununla beraber zaten şehir halkı yönetimi Türk hükümetinden bir Bakanın katılacağı bir toplantıyı söz konusu mekanda ya da şehirde herhangi başka bir yerde de olsa kamusal huzur ve güvenlik gerekçesiyle yasaklardı. Uluslararası diplomasiye ve siyasete güveniyor ve Bakanın ziyaretinden vazgeçmesini ümit ediyorum.”

öne çıkanlar

Memur sus payı alırken görüntülendi! İşte o anlar

13 yaşında müebbet hapis cezası aldı! Nedeni ise…

Adnan Hoca’nın Oscar esprisi Kedicikleri güldürdü

sizlere www.onthemag.com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ