FLAŞ HABER
Sosyal İçerik Platformu

CHP’den Çapa önerisi: Halk Oylaması yapılsın

CHP’den Çapa önerisi: Halk Oylaması yapılsın

CHP‘li Akif Hamzaçebi, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi önünde konuyla ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan göre, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin Hasdal‘a taşınacağı şeklindeki açıklamalarını andıran Hamzaçebi, kararın son derece hatalı olduğunu vurguladı.

Her iki hastanenin hem Fatih keza de tarihi yarımada için önemini anlatan Hamzaçebi, “Tarihi yarımadadaki ulus hizmeti veren kurumların bir başka yere taşınarak bu meseleyi değerlendirmek son derece yanlıştır. İstanbul denilince akla gelen tarihi yarımadadır. Tarihi yarımada, insanlığa servet kalmış bütün insanların koruması gereken bir yerdir. Tarihi yarımadanın bedensel, kültürel ve mimari özellikleriyle korunması karar altına alınmıştır. Bu dokuyu bu özelliği saklamak bizim sorumluluğumuzdur” dedi.

“HERKESİ BÜYÜK BİR EZİYETE SOKACAKTIR”

Akif Hamzaçebi, alınan kararı bölgede yaşamış insanları da mutlu etmeyeceği gerekçesiyle eleştirerek “Derhal bu hastaneleri Hasdal’a taşımak aramak, burada tedavi görebilen hastaları, eğitim görebilen öğrencileri, hizmet veren öğretim üyeleri dahil herkesi büyük bir eziyete sokacaktır. Bu son derece yanlış bir karardır. Evet, buradaki tıp fakültesinin hizmetinde yetersizlik vardır. bedenen bu binaların yetersizliği laf konusudur. Ama mevcut imar planları çerçevesinde bu planların tanımış olduğu inşaat hakları çerçevesinde bu binaların uygun dönüşümü ve ihtiyacı karşılayacak ülkü getirilmesi mümkündür” dedi.

“BU HİZMET VEREN KURUMLAR TAŞINIRSA BURADA NE YAPILACAĞI MEÇHULDÜR”

“TEK TARAFLI bir iradeyle bir karar verip, buraları ‘Hasdal’a, 15 kilometre öteye taşıyacağım’ çağrıda bulunmak İstanbullulara eziyet etmek demektir” diyen Hamzaçebi, “Bu kararın arkasında vatandaşlara daha iyi hizmet sunulması gibi bir iyi niyetin olduğuna inanmak istiyorum. Eğer bu hizmet veren kurumlar taşınırsa burada ne yapılacağı meçhuldür. Bu dönemin gelenekseli olarak bu alıcı yerlere yapılan binalar ya alışveriş merkezi veya rezidanstır. Bunlar tarihi adanın dokusunu parçalamak demektir. Bu binalara sahip çıkmak, buradaki kurumları daha iyi hizmet verir duruma getirmek hepimizin görevidir” ifadelerini kullandı.

HASDAL’A TAŞIMA KARARININ HALKA SORULMASI ÖNERİSİ

Akif Hamzaçebi açıklamasında, hastanelerin taşınması kararının Fatih’te yaşayanlara sorulması önerisinde de bulundu.

Konuşmasının peşinde Fatih’te faaliyet bildiren çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından hastanenin taşınması kararına karşısında toplanan 10 bin imzayı TBMM‘ye sunulması üzere Akif Hamzaçebi’ye teslim etti.

“CHP ÜZERINE DÜŞENİ YAPACAKTIR

Bununla ilgili bir soruya ise Hamzeçebi, “Bu imzaları TBMM’ye taşıyacağız. CHP de bu konuda üzerine düşeni yapacaktır” şeklinde cevap verdi.

ESNAF ZİYARETİ

Hamzaçebi’nin basın açıklamasına CHP İstanbul Milletvekilleri Gülay Yedekçi ile Onursal Adıgüzel ile CHP Fatih İlçe teşkilatı mensupları katıldı. Bazı vatandaşlar, “Çapa Tıp Fakültesi Taşınmasın” yazılmış dövizler açtı. Açıklamanın gerisinde Hamzaçebi ve beraberindekiler fakültenin bulunduğu Turgut Özal Cadde’si üstünde yer alan esnafı ziyaret ederek hastanelerin taşınmasıyla ilgili onları dinledi, düşüncelerini paylaştı. (DHA)

sizlere www.onthemag.com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ