FLAŞ HABER
Sosyal İçerik Platformu

Dünya 300 milyon yıl önce böyleydi: Türkiye bir okyanus ülkesiymiş

Dünya 300 milyon yıl önce böyleydi: Türkiye bir okyanus ülkesiymiş

Dünya 300 milyon yıl önce böyleydi: Türkiye bir okyanus ülkesiymiş

Fransız bilim sitesi “La Terre du Futur“da yayımlanan ‘Pangea‘ (tümkara) araştırması büyük alaka görüyor. Dünya‘nın 300 milyon sene öncesini bildiren, Maleozoik sonları ile Mezozoik Süre başlarında var olmuş dördüncü ve son “süper kıta” olarak aşina Pangea dönemi haritayla anlatıldı. Günümüzden 175 milyon sene önce yeryüzündeki kıtaların ayrılmaya başladığı anlatıldı. Okyanuslar yerine sığ denizlerin olduğu ve dinozorların yaşadığı Pangea Dönemi’nde doğal olarak hiçbir uluslararası sınır yoktu.

TÜRKİYE OKYANUS ÜLKESİ

Sabah’ta bulunan habere göre tek kıtada, hemen buzullarla çizgili Grönland ile Akdeniz’e komşu olmadığı hâlde iklimi ve kültürel benzerlikleri sebebiyle Akdeniz ülkesi olarak anılan Portekiz komşuydu. Hindistan’ın ise hemen tropikal iklimin görüldüğü Madagaskar ile dünyanın en soğuk kıtası Antarktika arasındaydı. Batı Afrika ülkesi Gine’ye, ABD’nin Florida eyaleti de komşuydu. Pangea’daki en garip durumlardan biri de Türkiye‘nin üç tarafı denizlerle kenarlı kıtalararası bir köprü yok de bir okyanus ülkesi olması.

Pangea Yunanca “pan” yani tüm ve kara anlamına gelen “gaia” kelimelerinin birleşmesinden oluşuyor. Pangea ismi ise başta jeofizikçi ve meteorolog Alfred Wegener tarafından kullanılmıştı. 1906-1930 aralarında Grönland üzerinde 4 araştırma gerçekleştiren Wegener, Güney Amerika’nın doğu sahilleri ile Güney Afrika’nın batı sahilinin yapboz gibi tamamlandığını ayrım etmişti. Bilim insanı 1912’de “kıtaların daha önce bir bütün olduğu ve birbirinden ayrıldığı” tezini ortaya atmıştı. Bilim insanı bu kıtalara Pangea adını vermişti. Oysa yaşadığı dönem baştan başa Wegener’in “Kıtaların Kayması Teorisi” birçok ispata rağmen bilim çevrelerince kabul edilmemişti. Ama sonra Kuzey Amerika ve Avrupa’daki sıradağların birbirini tamamlaması ve aynı hayvan ve bitki türlerinin fosillerinin fazla bambaşka bölgelerde bulunması gibi birçok gösterge bu teorinin ispatları olarak kabul edilmişti. Wegener Grönland’a gerçekleştirdiği son keşif araştırmasında hayatını kaybetmişti.

AVUSTRALYA ASYA’YA YAKLAŞIYOR

Bilim inşaları bu teoriden hareketle kıtaların halen hareket halinde olduğunu ve halen değiştiğini savunuyor. Çok sayıda bilim insanı Avustralya Asya’ya dürüst yaklaşıyor ve Afrika’nın doğu kısmı kıtanın geri kalanından ayrılma sürecine girdiğini savunuyor.

sizlere www.onthemag.com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ