FLAŞ HABER
Sosyal İçerik Platformu

FETÖ okulu çalışanına Myanmar’da nezaret

FETÖ okulu çalışanına Myanmar’da nezaret
Myanmar’da Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile benzer olduğu tanıdık bir eğitim kurumunda devir yapan Muhammed Furkan Sökmen, ailesiyle Tayland’a gitmek isterken Yangon Milletlerarası Havalimanı’nda gözaltına alındı.

Göç Bakanlığı yetkilisi Ye Htun Oo, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ay başında “terör örgütüyle bağlantısı” sebebiyle soruşturma açılan Horizon International okullarında görevli Sökmen’in eşi ve kızıyla Tayland’a gitmek üzere geldiği Yangon Milletlerarası Havalimanı’ndaki kontrolde pasaportlarının geçersiz olduğunun ayrım edildiğini belirtti.

Pasaportların Türkiye hükümeti göre iptal edildiğinin belirlendiğini kaydeden Ye Htun Oo, “Yasalarımız gereği geçersiz pasaportu olanlar gözaltına alınarak hudut dışı ediliyor.” ifadelerini kulandı.

Ye Htun Oo, bu şahısların Türkiye’ye iade edileceğini bildirdi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir hükümet yetkilisi de Türkiye’nin Yangon Büyükelçiliğinin pasaportu iptal edilen şahısların gözaltına alınmasını istediğini belirterek, “Büyükelçilik, bizi pasaport iptalleri hakkında bilgilendirdiğinde Horizon International okullarının müdürü de dahil çoğu kişi ülkeyi terk etmişti.” dedi.

Ay başında “Frontier Myanmar” dergisinin internet sitesinde yer alan haberde, Myanmar Eğitim Bakanlığının, FETÖ ile irtibatlı olduğu tanıdık Horizon International okullarının bakanlıktan izinsiz çalıştığını tespit ettiği bildirilmişti.

Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdür Yardımcısı Dr. Zaw Win, dergiye yaptığı açıklamada Myanmar İçişleri Bakanlığınca FETÖ’nün geçen sene Türkiye’de gerçekleştirdiği darbe girişiminin arkasından kurumun “terör bağlantılarının” soruşturulduğunu belirtmişti. Zaw, soruşturma ekibinin kuruma emrindeki okullardan birinde tabanca bulduğunu ve Eğitim Bakanlığını bilgilendirdiğini anlatmıştı. İçişleri Bakanlığının soruşturmanın arkasında raporunu Devlet Başkanlığı Genel Sekreteri U Kyaw Tint Swe başkanlığındaki devlet emniyet komitesine ilettiğini kaydeden Zaw, raporu inceleyen komitenin bakanlığa okul hakkında dava açılması talimatı verdiğini kaydetmişti.

Myanmar’da 2000’de kurulan ve FETÖ ile irtibatlı olduğu aşina okulların Yangon ve Mandalay’da iki kampüsü, ayrıca Yangon, Mandalay ve başkent Naypidav’da da şubeleri bulunuyor.

sizlere www.onthemag.com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ