FLAŞ HABER
Sosyal İçerik Platformu

Havai fişekli karnaval kutlaması

Havai fişekli karnaval kutlaması

Meksika’nın Tultepec kentinde milli havai fişek festivali düzenledi. Festivalde tahtadan yapılan boğaların üzerindeki havai fişekler patlatıldı.

Meksika, havai fişeğin merkezi Tultepec’te 19. yüzyıldan beri düzenlenen Milli Havai Fişek Festivali ile Aziz Juan anılıyor, Meksika kültürünü tanıtıyor.Tarihsel, toplumsal ve hesaplı etkenlerden kaynaklanan bölgesel farklılaşmalara karşın, yerel ırk sanatlarının yanı sıra Avrupa kaynaklı alışılmış sanatlara dayanan eşsiz bir kültür olan Meksika kültürü kendine has farklılıkları ve inanışlarıyla hala egzotik havasını korumayı sürdürüyor. 

Meksika’nın Tultepec şehrinde 19. yüzyıldan beri yapılan ve 100 binden artı kişinin katıldığı Ulusal Havai Fişek Festivali de bunun en büyük örneklerinden biri. Havai fişek üreticilerinin koruyucu azizi Aziz Juan’ı hatırasına yapmak için yapılan karnaval kimi yıllarda büyük bedensel kayıplara ve ölümlere sebep olsa da, günümüzde bile kutlanmaya devam ediyor. İki bölümden oluşan ve Meksika’nın bütün geleneksel özelliklerini katılımcılara tanıtan karnaval, Tultepec’in şehir halkı meydanında gerçekleştirilen “castillos” (kaleler) etkinliği ile başlıyor.

Ahşap, saz kamışı ve kağıttan hazır olan 25 – 30 metrelik kulelerin üzerine havai fişekler takılıyor ve ateşleniyor. 19. yüzyıldan beri 8 Mart’ta Aziz Juan anısına yapılan Ulusal Havai Fişek Festivali’nin 2. ve en eski zamandan beri sürdürülen geleneği ise “pamplonada” yani “minik boğalar” bölümü. “Toritos” adı verilen, tahta, karton, saz kamışı ve 4 bini aşkın havai fişekle hazırlanan boğa figürleri, şehir meydanından geçirilirken ateşleniyor ve çevreye havai fişekler saçıyor.

Saçılan havai fişeklerin aralarında, müzik eşliğinde, en uzun vakit durabilenlere karşın bir müsabaka da mevcut. Her sene bir sürü kişinin yaralanmasına sebebiyet verse de bu yarışmaya istek hala epeyce yüksek.

öne çıkanlar

Ölen eşlerinin cinsel organlarını boyunlarına asan kabile

Memur rüşvet alırken görüntülendi! İşte o anlar

13 yaşında müebbet hapis cezası aldı! Nedeni ise…

sizlere www.onthemag.com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ