FLAŞ HABER
Sosyal İçerik Platformu

Hurafeleri Bitiriyoruz! Beslenme ve Fitness Hakkında Dürüst Sayılan 19 Yanlış

Hurafeleri Bitiriyoruz! Beslenme ve Fitness Hakkında Dürüst Sayılan 19 Yanlış

Gerek internette, lüzum gittiğimiz spor salonlarında, sokaklarda, orada burada ne vakit spor, diyet vb. konular açılsa herkesin kendince fikirleri, bilgileri ve önerileri var. Kimisi önemli şekilde makaleler okuyup bu işin ehli olanlar, kimisi de sadece kulaktan dolma bilgilerle yetinenler. Sizin bunlardan hangisine eşit geldiğinizi bilemesem de burada yazdığım hurafelerin birçoğunu duyduğunuza, uyguladığınıza ola ki de nasihat verdiğinize eminim. Gelin bu mitleri çürütelim.

Kaynaklar: 20folder/exandwtloss.html” target=”_blank” rel=”nofollow” data-trckimg=”https://t.oned.io/onedio-inline-link.img”>1 2 3 4 5 6

1. Spora gidelim, yağlarımızı kasa çeviririz.

s-23f0fdee282fadc5aeaddfce513f68472f867cArkadaşlar pek madde arasından en başa bu hurafeyi belirlemek istedim. Maalesef halkımızın birçok böyle yanlış bir kanıya sahip. Şişman olmanın bu sporda iyi bir şey olduğunu, spora gidince yağlarının zaten kaslara dönüşeceğini düşünüyor ırk. Lakin Allah aşkına; armut elmaya dönüşmez arkadaşlar. Yağ molekülünün inşa taşı ile kas molekülünün inşa taşı aralarında dağlar kadar ayrım var. Sonuçta excel dosyasını pdf dosyasına çevirme işlemi değil bu. İşin doğrusu: Önce yağlar yakılır sonra kaslar inşaa edilir. sırası gelmişken yeni başlayan arkadaşların kasları bir anda yüksek tempoda çalıştığı için yağ kaybedip kas kazanma bir zaman bununla beraber gerçekleşir, bu sizi yanıltmasın, yalnızca 1-2 ay sürer.

2. Diyette karbonhidratı sıfırlayalım, karbonhidratlar kötüdür.

s-007ac781f609606e0d57512f865c415c244b5fBu gösterme son yıllarda spor dünyasını sarmaya başladı. Özellikle lahmacun en sağlıklı besindir, aslanlar her zaman et yer kaslıdır, bakın ot yiyen ineklere tümü şişman diyen bazı doktor ünvanlı kişiler bu mantığın yayılmasında büyük rol aldılar. Kolay açıklayacağım. Karbonhidratlar kompleks ve basit olarak ikiye ayrılır. Basitler kötüdür. Misal olarak çikolata, jelibon, küp şeker vs. saf dekstroz kaynaklılar ve meyve şekeri fruktoz verilebilir. Fakat meyve içerdiği vitamin nedeniyle tüketilmelidir. Fruktoz, glikoz kadar kötü değildir. Karışık olarak da kan şekerini çabuk yükseltmeyen, vücuda uzun süreli enerji veren karbonhidratlar geçerlidir. Örnek olarak: bulgur, tahıllı ekmek, yulaf, makarna. İşte sağlıklı beslenmede bunlar tüketilmelidir. Ne değin tüketeceğiniz diyet amacınıza ve antrenman yoğunluğunuza kalmış bir şey.

3. Diyette yağları sıfırlayalım yağlar kötüdür.

s-5a52c450054cdea557dbec2e6057d0426f677dBu da eskilere dayanan bir hurafe. Diyetisyenlerin yağları yerin dibine gömmesi akımının bir eseri. Oysa ahali yağların ceset işlevleri için, hormonların düzenlenmesi için ne kadar kayda değer olduğunun farkında olan değiller. Her insan perhiz amacına göre günlük bir arz yağ tüketilmelidir. Tüketebileceğiniz dinç yağlar: Ham badem, fındık, ceviz, zeytinyağı, avokado, balık yağı.

4. Kilo vermem gerekli, 1-2 saat kardiyo yapayım.

s-950602007d37d7a37a88d5c76b3a10bbc55779Spor salonlarında bu düşüncede fazla artı insan gördüm. Kişi antrenmana geliyor, 1-2 saat boyunca antrenman sonuna kadar kardiyo aletleri bölümünde kalıyor. Arkadaşlar sizin ne değin yağ yakacağınızı esas olarak besin şekliniz belirler. 2 saatte yakabileceğin azami kalori bir olanak 800’ü bulabilir. Günlük alacağınız kalori miktarından 400 kalori eksik bırakırsanız her gün, dinç kilo verebilirsiniz. Fakat orada 800 kalori yakayım diye nabzınız olması gerekenden fazla yüksek seviyelere ulaşıp ceset katabolik evreye giriyor, yani yağ yakayım derken bir böylece da adale yakmaya başlıyorsunuz, gövde aşırı yıkımda olduğu için kendini savunma moduna alıp yağları depolamaya başlıyor. Açık Konuşmak Gerekirse için kardiyonuz 25 dakikayı geçmeden HIIT tarzında olsun (HIIT’e internetten bakabilirsiniz), yemeklerinizin de kalorisini sayın. Bu iş matematiktir.

5. Spor yapıyoruz, proteine abanalım.

s-70b0e4780083e69a33e3042b6cd6874edb1841Şimdi bu fiilen kısmen içten. Kilo vermek istiyorsanız veya fitness / body building ile meşgulseniz protein tüketiminiz banal insanlardan daha yüksek olmalı. Çünkü kendisi kasların yapı taşı ve sindirilirken vücudun daha pozitif enerji harcamasını sağlıyor. Fakat ben karbonhidrat-yağ hepsini keseyim gece gündüz protein yiyeyim mantığına girmeyin. Kilonuzun 1,5-1,8 katı dek (80 kg ise yaklaşık 130-150 gram) protein size yetecektir. Karoser geliştirmeciler birazcık daha arttırabilir. Çok fazla tüketirseniz gut hastalığına davetiye çıkarabilirsiniz, veya karaciğer ve böbreği fazla zorlayabilirsiniz. İnsan vücudu için en yararlı (aminoasit emilimi bakımından) proteinler: Yumurta beyazı, hindi / tavuk göğsü, balık, kırmızı etler, baklagiller ve kuru yemişlerdir.

6. Yağ brülör alalım, sıcacık rahat veririz kiloları.

s-5c713283c2aaac1745903b8e6df3261590908fBaştan diyorum, piyasadaki yağ yakıcıların %98 i çöptür. Çoğunun etkisi placeboya dayalıdır. Onun yerine kullanacağınız maydanoz-limon-greyfurt karışımı daha fazla işe yarayacaktır. O yüzden yağ yakıcı alıp beslenmenizi düzene sokmazsanız hiçbiri işe yaramaz hatta kilo bile alabilirsiniz. Beslenmenizi kilo verme amaçlı düzenlerseniz de zaten yağ yakıcısız kilo verirsiniz. Almayın kısacası. Ha, üstelik aranızda internette gördüğü, markasız, garip haplardan almaya niyetli olan varsa kuşkusuz vazgeçsin, onlar vefat tehlikesi bile taşıyabilirler. Alacaksanız en azından bilinen kaliteli bir markadan alın.

7. Fazla zayıfım, önüme geleni yiyeyim de kilo alayım.

s-224045ae3a7a9506bdbcdffafd4612edcb9c2aEktomorf beden tipli (kilo alamayan) insanların genel kanısıdır. Daha açık konuşmak gerekirse onlara verilen tavsiyeler çoğunlukla böyledir. Natürel fakat de yanlıştır. Sırf şişmanlamak için şekerli, zararlı yağlı, hamur işi tarzı şeyler yerseniz bütün vücudu cılız lakin koskoca simit gibi göbeği olan, eski halinize şükrettirecek abuk subuk bir şekle sokarsınız. Dinç kilo için yukarıda yazdığım karmaşık karbonhidratlardan, sağlıklı yağlardan ve proteinlerden yüklü miktarda tüketip siklet çalışın, kardiyodan bir vakit uzakta kalın.

8. Fazla kiloluyum, fazla az yiyeyim de kilo vereyim.

s-812e4859bed690ccf5cde24da53fa2a2004f00Bir önceki hurafenin tam tersi. Toplumumuzda daha sık rastlanır. Kişide kaloriyi çok fazla azaltıp kilo verme niyeti vardır lakin işler böylece yürümez. Birincil birkaç gün vücuttaki su, bir miktarcık yağ ve adale verilir. Geriye kalan günlerde cisim bu kadar az kalori aldığı için kendini savunmaya alıp yağları depolar, bağışıklık sistemi zayıflar ve kişi ilk hastalıkta yatağa düşer. Sonra eskisi gibi yemeye başlayınca iyileşmek için, birincil halinden daha kilolu olur. Açıkçası: Günlük kalorinizi hesaplayıp ondan 400-500 kalori azını yiyin.Resim: Üst tabakta insanların yanılgısı, alt tabakta kilo atamak için gereken yeme şekli.

9. Yük çalışmayayım, boyumun uzaması durur.

s-541f2a2bda82591dec8edff5968521d2afc025Bu daha fazla ergenlik çağındaki yurdumun gençlerinin bir endişesi. Haltercilerin vs. kısa boylu olması onları böyle düşünmeye itiyor. Ancak arkadaşlar antrenmanınızı doğru bir şekilde ayarlarsanız boyunuzun uzamasını durdurmak yerine bütün tersi uzamasına muavin bile olabilirsiniz. Örneğin çok ağır kilolarda squat-leg press gibi hareketler yapmadıkça boyunuzun uzamasında bir sakınca olmaz. Hatta barfiks ya da değişik uyumlu germe hareketleriyle boyunuzu uzatabilirsiniz.

10. Kadınlar için: Yük çalışmayayım, erkek gibi belirmek istemiyorum.

s-9494abe952cc1e6f4fd2cfb48209713ce44d5eBu yanlışa da değinmeden bırakamadım. Kadınlar arasında böyle bir görüşün olması belirli ancak internette / televizyonda gördükleri olimpik vücut geliştirmeci kadınlar. Onların çok adaleli ve düşük yağlı, erkeği andıran vücutlarını görür görmez soğuyorlar. Oysa işin doğrusu şöyle. O gördüğünüz kadınlar o ülkü varmak için erkeklik hormonu olan testosteron takviyesi alıp ona kadar profesyonel bir şekilde beslenme ve antrenmanlarla çalışıyorlar. Lakin banal, haftada 3 gün tartı çalışıp düzenli beslenen bir kadın sıkı ve dinç olan, iyi görünümlü bir vücuda sahip olacaktır. O yüzden ağırlıklardan köşe bucak kaçmanıza gerek yok. Resim çevirisi: Soldaki kadınların siklet kaldırınca dönüşeceklerini düşündüğü millet, sağ taraf ise gerçekten neye benzedikleri.

11. Kanka protein tozu alayım da şişeyim.

s-d585c11af8f0dcc5ecee25f7b4471338b9cd6dHer salondan kayıtlı bir zümre göre duyulan efsane. Çoğunlukla hevesli ve biraz sabırsız gençlerimiz bu yalanın kurbanı olurlar. Protein tozu alır almaz Arnold gibi büyüyeceği yanılgısına düşerler. Fakat arkadaşlar, çoğunuzun kastettiği protein tozu olan Whey, peynir altı suyu tozu temelli bir bileşimdir ve kanınıza seri karışmasından (bu bile hurafe olabilir doğrusu) diğer da bir numarası yoktur. Keza lütfen yürek büyüttüğü gibi yalan yanlış iddialara kanmayın, bu ve bunun gibiler supplementdir. Yani ilave besindir, hormonlarla karıştırılmamalıdır. Tek zararı ola ki de fabrikasyon ürünü olmasıdır. Ayrıca aşırı tüketimi karaciğeri zorlar, fazla yüklenmeyin. Naçizane bireysel tavsiyem ise almanıza gerek olmadığıdır. Çünkü çoğu protein kaynağına kadar kendisi daha pahalıdır.

12. Şu dek süre spor / perhiz yapayım, istediğim vücuda ulaşınca bırakırım.

s-3a5e9c18d1aae3daedc4b08ff396fc1cd5b4caBunu okuduktan sonradan bir takım arkadaşların morali bozulacak olsa da gerçekler acıdır arkadaşlar. Hayatta güzel olan her şeyin maalesef bir bedeli var, en esas kural bu. Eğer iyi bir vücuda sahip edinmek istiyorsanız ömür boyu dinç beslenip antrenmanı ihmal etmemeniz lüzumlu. Aksi takdirde bırakınca gövde eski haline dönmeye başlayacak. Ayrıca yaş ilerledikçe metabolizma da yavaşlayacağından bırakmanız hayrınıza olmaz.

13. Bacakları çalıştırıp napıcaz ya, pantolon var zaten kim görcek, bel üstünden devam.

s-d6b04c45b52ef52ae97449b28244dd0caff2dbİstisnasız her salonda bulursunuz bunlardan. Bel üstü herkes göre görülüp fark edileceğinden sadece oraya abanırlar, bacaklar Allah’a emanet giderler. Sonunda da tavuğa aynı gövde elde ederler. Üst taraf büyük, daha alçak taraf çubuk gibi. Uyumlu ayak antrenmanı yapın arkadaşlar, tüm vücudu orası taşıyor ve bütün vücuttaki kasların çoğunluğu orada. Hem bacak çalıştırmak testosteronu arttırır.

14. Perhiz bisküviler süper ya, yiyorum fit kalıyorum, çok yararlı.

s-cce71d68f64ac2739273ac5e851962a3dcfb25Tamamen pazarlama yalanı. Sırf tadı güzel olsun diye konulan kanser etkin tatlandırıcılar, düşük lif içeriği ve düşük kalite karbonhidrat. Bunların yerine yulaf ezmesi ve yoğurt karışımına birazcık meyve ekleyin ve yiyin. Perhiz bisküvilere aldırış etmeyin. Hem hepsi tamamlanmış tahıldır bu da vücudunuz için hiç dinç değildir.

15. Eee sporu bırakınca o kaslar falan sarkacak defalarca.

s-c5edd460f60374d4084aa39e874fddf07e45f3Bu keza yaygın ayrıca de çok sinir bozucu bir şey. Belirlenmiş olun bunu herhangi bir sporcuya söylediğinizde o birey içinden size küfrediyor. Olayın açık konuşmak gerekirse için: Sporu bırakınca ceset der ancak; madem ben tartma kaldırmıyorum, vücudu zorlamıyorum, bu kaslara boşuna enerji ve kan götürüyorum ben enayi miyim kullanmadığım şeye kendimi yoruyorum, eriteyim bari. Bu Nedenle kaslar küçülür ama sarkmaz. Fakat çoğunluk sporu bırakıp diyeti de bırakınca ve kızartmaları, börekleri gömünce yağlanma oluşur ve ırk da kas sarktı zanneder. Zannetmeyin.(Protein tozu kullansanız da sarkmaz) Derhal fotoğraf hakkında konuşayım. Bu savı savunanlar derhal “Arnold’a bak, nasıl sarkmış.” derler. Arkadaşlar azcık insaf. Adam 70 yaşına gelmiş, metabolizma hızı tabana düşmüş ve hala çoğu gençten iyi vücudu var. Lütfen bu adama söz atana dek kahvehanelere gidip dedelerimizi, amcalarımızı kontrol ediniz.

16. Ben öyle şişmek istemiyorum ya, Fight Club’daki Brad Pitt gibi olsa yeter.

s-243e14f682908242c7fc6053ea66cf45c910f4Hevesli genç kişimiz salona gider, tescil sırasında Mr. Olympia şampiyonlarının resimlerini duvarda görür ve bu cümle ağızdan dökülür. Merak etmeyin zaten olamazsınız hormon vs alıp deli gibi yemedikçe. Hem Fight Clup’taki Brad Pitt vücudu da önemli antrenman ister, öyle 3 ay spor yapıp plajda gösterilebilecek bir beden değildir.

17. Fazla yoğun karın çalışayım, mekik çekeyim ki six-packler çıksın.

s-0828f62f4c09a4fa1cb03dbaaf5e59b5e5834bBirçok insan için iyi vücut çağırmak six-packleri ya da adonisleri göstermekten ibaret. Bu kas gruplarının vücudu gerçekten estetik gösterdiği belirgin, oysa bunları göstermek için çoğu birey hatalı çalışıyor. Arkadaşlar çok klasik bir laf fakat fazla doğru: “Karın kası spor salonunda  yok mutfakta yapılır”. Bu sözden” o vakit mekiği mutfakta çekelim” anlamını çıkaranlar bir kenara geçsin, diğerlerine sesleniyorum. Karın kası göstereceksiniz yağ oranınızı belirtilen bir oranın altına düşürmeniz gerekli, bu yüzden beslenmeye daha fazla dikkat etmelisiniz. Yağ düşerse gerisi basit, karın kasları başlıca diğerlerinden daha kolay kendini muhakkak eder. Hem yüzlerce mekik çekmeyin, mekik karından çok daha aşağı sırt kısmını çalıştırır, karın kasları barfiks, squat vb esas hareketlerde daha çok çalışır.

18. Birazcık kalçadan yağ vereyim, şu hareketle de göbeğimi eriteyim.

s-643b9e52f9175b4f5ff6dd519c4542fce76517Arkadaşlar maalesef bölgesel yağ yakımı yoktur. Yani istediğiniz süre, fazlalık gördüğünüz yerden istediğiniz gibi yağ yakamazsınız. Nerede en fazla yağ topladığınız ve en basit nereden verdiğiniz genetiktir. Fakat genellikle önce yüz ve bacaklardan, en zor da göğüs ve göbeğin en alt kısmından verilir. Siz yalnızca diyete girin ve vücudunuzu tanıyın.

19. Antrenman öncesi ısınmak koşul, 10-15 dakika kardiyo yapayım.

s-26acfa9574f5b6957a46b43b8c6b03183151a3En yaygın yanılgılardan biri. Isınmanız gereken sporlar bellidir dostlar. Tenis, yüzme, koşu, boks vb. sporlarda ayrıca vücudu alıştırmak, hem de tempoya girmek için ısınılır. Ama tartma çalışmadan önce yaptığınız 15 dakika hafif koşu/bisiklet yalnızca gereksiz yere enerjinizi harcayacaktır. Yağ tutuşmak istiyorsanız da kardiyo antrenmandan sonra yapılır, önce yok. Ha diyorsanız ağırlıklara pat diye girip eklemlerimi, kaslarımı zorlamamak için ısınıyorum, onun için kardiyo yerine getirmek yerine yaptığınız antrenmana hafif yük ve yüksek tekrarla başlayıp ağırlığı arttırın, veya birkaç esneme hareketi yapın.
sizlere www.onthemag.com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ