FLAŞ HABER
Sosyal İçerik Platformu

İstanbul’da bir ilk! Kale gibi…

İstanbul’da bir ilk! Kale gibi…

İstanbul Valisi Şahin, “Beslenmeden sonra eğer güvenliğiniz yoksa, sizin o yaşamdan beklediğiniz kaliteyi ve huzuru bulmanız mümkün yok. Dolayısıyla devletin de en önemli görevlerinden birisi, vatandaşının huzurunu, sükununu ve mutlu yaşamasını sağlamaktır. Bizler de İstanbul’da bu noktada elimizden gelenin en fazlasını yapmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Bu anlamda güvenlik güçlerinin mesai mefhumu gözetmeksizin sürekli büyük bir gayretle çalıştıklarını dile getiren Şahin, şöyle devam etti:

“Bizim arkadaşlarımız insan üstü bir gayretle çalışıyor, az daha dinlenmeye hiç süre bulamıyorlar. Bu helalı hoş olsun. Bizim insanımız kendini güvende hissetmiyorsa biz de kendimizi vicdanen müsterih addedemeyiz. Ola Ki çok yoruluyoruz ama neticesinde elde edilen başarılardan ve vatandaşlarımızın teşekkürlerinden dolayı o yorgunluk kısa sürede geçiyor.”

Şahin, emniyet vazifesinin başarıya ulaşması için vatandaş ile kolluk kuvvetlerinin çok sıkı bir diyalog içinde olması gerektiğini belirtti.

“Diyalog çok zinde olursa, sorunlar daha başlamadan çözülür.” diyen Şahin, şunları söyledi:

“Emniyet politikaları noktasında hem terörle mücadelede keza de asayiş ve trafik gibi çoğu noktada ortak ve özel projelerimiz var. Arkadaşlarımız bunları uyguluyorlar. Örneğin bunlardan birisi ‘Huzur Operasyonlarıdır’ fakat, bizim emniyetimiz bunu fazla önemli uyguladı. Bu Türkiye’ye örnek bir uygulama olarak yaygınlaştırıldı. Buna benzer birçok hem emniyet keza sosyal sorumluluk içeren projeler var. Bunlar, sizlerin katılımı ve katkısıyla fazla daha bereketli ve çok daha güzel ışık halkası geliyorlar. Onun için vatandaşlarımızı daima yanımızda bakmak istiyoruz. bugün burada açılışını yaptığımız bu merkez, bu emniyet ihtiyacının karşılanması noktasında fazla kayda değer atama ifa edecek.”

KALEKOL DEĞIL, EMNIYET MERKEZİ’

İstanbul İl Emniyet Müdürü Dr. Mustafa Işine Düşkün, yapılan binaya “kalekol” demekten daha ziyade “güvenlik merkezi” denilmesi gerektiğini söyledi.

Çalışkan, duvarların her türlü saldırıya dayanıklı olan binanın Doğu ve Güneydoğu’daki hudut bölgelerinde inşa edilen kalekollardan ayrı olduğunu belirterek, burada çevik kuvvet, özel tim, terörle mücadele ve asayiş birimlerinin konuşlandırılacağını söyledi.

Gayretli, emniyet açısından İstanbul’da gönüllerinden geçen plan, proje ve hayallerinin olduğunu belirterek, “Önceliklerimiz var. Birinci önceliğimiz terör. En önemli mücadele terörle ilgili kısmı. Sırasıyla sürekli, toplumsal, asayiş ve diğer olaylar. Ben şöyle bir şey hayal ediyorum. Vatandaş ‘imdat’ dediğinde, takviye istediğinde gelebileceğimiz en kısa sürede bizim için en kıymetli şey. Ihtiyaç duyulduğunda polisin vatandaşın yayında olması bizim için en önemli ölçüt.” diye konuştu.

Bu sebeple ilin çeşitli noktalarında polis merkezlerini çoğalttıklarını aktaran Çalışkan, şöyle devam etti:

“Merkez üs diyebileceğimiz, çevik güç, özel hareket, terörle çaba ve asayiş birimlerinin olduğu ve hepsinin karşılıklı kullanacağı üs olacak şekilde merkezler de oluşturuyoruz. Bunlardan bir tanesi burası. Çok kısa sürede büyük masraf yapıldı ve burası yapı edildi.”

Vatandaşlar, “lütfen polisle irtibatınızı kesmeyin” diye seslenen Gayretli, sözlerini şöyle tamamladı: “En minik bir sorun olduğunda polise ulaşın. 155’i kullanın. Polisimizle irtibatınız ne kadar kaslı olursa, emniyet başarı da o kadar artacak.”

Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin ve Belediye Başkanı Mevlüt Ünsal’ın da birer kısa tavır yaptığı başlangıç töreni kurdelenin kesimi ile sona erdi.

İSTANBUL’DA BİR BIRINCIL

Şahintepe Mahallesi’nde yapı edilen güvenlik merkezi yapısı itibarıyla İstanbul’da bir ilk olma özelliği taşıyor. Edinilen bilgiler tarafından burada çevik güç, terörle çaba, özel hareket ve asayiş birimleri ile bu ekiplerin kullandığı zırhlı araçlar konuşlandırılacak.

Terör olaylarının yaşandığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin İran ve Suriye sınırına yakın noktalarda yapılan yüksek kuleleri olan “kalekolları” hatırlatan merkezde emniyet ön planda tutulmuş durumda.

Takriben 3 dönüm arazi üzerine yapı edilen binanın civarda yüksek duvarlar bulunuyor. Hem imha gücü yüksek silahlara dayanıklı duvarlarıyla dikkati çeken ve 10 metre yüksekliğinde 2 kulesi olan merkezde, görev yapacak emniyet personelinin kuytu yaşam koşulları da göz önünde bulunduruldu.

herkes 4 milimlik kurşun geçirmez camları yer alan merkez, çelik bariyerler, sağlam sütun ve kirişlerden oluşuyor. 500 metrekarelik alan üzerine kurulan binanın kapladığı alanın büyüklüğü ise 3 bin metrekare.

İki acil çıkış kapısı bulunan merkezde, terör ve toplumsal olaylara ani müdahale ekiplerinin 7/24 saat kalabilecekleri ortamlar oluşturmuş. 5 büro, 2 yatakhane, fazla amaçlı kafeterya, dinlenme alanları ve nezarethanenin bulunduğu merkez, emniyet birimleri kadar çok amaçlı olarak kullanılacak.

sizlere www.onthemag.com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ