FLAŞ HABER
Sosyal İçerik Platformu

İşte son dakika Nokta Dergisi yöneticileri hakkında istenen ceza

İşte son dakika Nokta Dergisi yöneticileri hakkında istenen ceza

Nokta dergisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın arkada şehit cenazesi geçerken “selfie” yaptığı bir görüntüsüne yer vermişti. Derginin o sayısı, “Cumhurbaşkanına hakaret ve terör örgütü propagandası” yapıldığı iddiasıyla toplatılmıştı.

Cevheri Güven ve Murat Çapan‘ın tutuklanıp 58 gün hücre hapsinde tutulmasına niçin olan süreç şöyle gelişmişti:

– Nokta’nın 2 Kasım tarihli sayısı toplatılırken, Güven ve Çapan Basın Savcısı Umut Tepe kadar TCK 214. madde dahilinde gözaltına alındı.

– Savcı Umut Tepecik, sorguladığı Güven ve Çapan’ı TCK’nın 214/1. maddesinden tutuklanmaya sevk etti. TCK 214/1 “Suç işlemeye tahrik MADDE 214. – (1) Kabahat dağlamak için alenen tahrikte yer alan kişi, altı aydan beş yıla değin hapis cezası ile cezalandırılır.” düzenlemesini içeriyordu.

– Güven ve Çapan Sulh Suç Oluşturan Hakimliği tarafından sorgulandıktan sonra haklarındaki itham değiştirildi. Dominant TCK’nın 313. maddesi zarfında Güven ve Çapan’ı tutuklandı. TCK 313, “Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetine aleyhinde silâhlı ayaklanma” blaşlığını taşıyordu ve “Halkı, Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetine karşı silâhlı bir isyana tahrik eden kimseye onbeş yıldan yirmi yıla dek hapis cezası verilir. Isyan gerçekleştiğinde, tahrik eden kişi hakkında yirmi yıldan yirmibeş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur” hükmünü içeriyordu.

– Güven ve Çapan’ı 241/1 madde kapsamında tutuklamaya sevkeden Savcı Umut Yığın, bu sefer suçlamayı değiştirerek iddianameyi TCK 313. madde dahilinde hazırladı ve Güven ile Çapan’ın 15 yıldan 20 yıla değin hapis cezasıyla cezalandırılmalarını istedi.

İşte Nokta Dergisi’nin tepki çeken kapağı;

-Güven ve Çapan hakkındaki iddianameyi kabul eden 14. Ağır Canice mahkemesi ikiliyi tahiye etmedi ve mahkeme gününü 29 Aralık olarak belirledi.

– Metris ve Silivri’de 58 gün gözenekli olan hapsinde tutulan Güven ve Çapan, İstanbul 14. Ağır canice Mahkemesi’nde çıktıkları ilk duruşmada ‘suç vasfının değişebileceği” gerekçesiyle terhis edildi. Mahkeme, suçun mahiyetini TCK 313 yerine TCK’nın 213. maddesine çevirdi. Bu da 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmaları demekti.

sizlere www.onthemag.com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ