FLAŞ HABER
Sosyal İçerik Platformu

Mahkeme başkanı: Koskoca tümgeneralsin, imzalamasaydın

Mahkeme başkanı: Koskoca tümgeneralsin, imzalamasaydın

Ankara 17’nci Ağır Canice Mahkemesi tarafından Sincan Cinayet İnfaz Kurumu Yerleşkesi’ndeki duruşma salonunda görülen duruşmada, Mehmet Dişli’nin ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar‘ın, Akıncı Üssü’nde tutulduğu odada yer alan Çiğli 2’nci Ana Jet eski Komutanı Tümgeneral Kubilay Selçuk savunmasını yaptı.

Savunmasında, 15 Temmuz günü Akıncı Üssü’ne daha önce birlikte çalıştıkları Hakan Evrim’i ziyarete gittiğini söyleyen sanık Selçuk, suçlamaları kabul etmedi.

“TESADÜFEN O ODADAYDIM”

Genelkurmay Başkanı Akar’ın, Akıncı Üssü’nde tutulduğu odada bulunmasının en ince ayrıntısına kadar tesadüf olduğunu söyleyen Selçuk, şöyle devam etti:
“Komutan odaya geldiğinde kavgalı bir şekilde kesintisiz konuşuyordu. Yaklaşık yarım saat konuştu. Ben o anda kendisine orada misafir olarak bulunduğumu anlatma fırsatı bulamadım. Olayların gidişatı ve komutanın, ‘gidin şunları engelleyin, bu işten vazgeçsinler’ demesi üzerine odadan her zaman çıkıp 143. Filoya gidip geldim. Genelkurmay başkanının bu isteklerini doğrultusunda kaosun önlenmesi için görevimi arkadaş canlısı bir şekilde yapmaya çalıştım. Ben şüphesiz Genelkurmay Başkanına darbenin başına geçmesi yönünde önerge yapmadım, böyle bir teklifin yapıldığını da duymadım. 143. Filoya gidiş gelişimde de buranın bir hareket merkezi olduğu havasını hissetmedim”

HULUSİ AKAR’IN DİNLENMESİNİ TALEP ETTİ

Sanık Selçuk, Genelkurmay Başkanı Akar’ın ifadesinde, kendilerini darbeci olarak göstermesini de anlayamadığını belirterek, Akar’ın dinlenmesini talep etti.

ARAYA GİRİNCE MAHKEME BAŞKANI SİNİRLENDİ

Savunmasının gerisinde Mahkeme Başkanı Dik, sanığın savcılıkta verdiği ifadesini okumaya başladı. Bu sırada araya giren sanık, bazı hususların içten olmadığını söyledi. Sanığın araya girmesine sinirlenen Duruşma Başkanı Düşey, “Sizin ifadenizi okuyorum, ne yapabilirim?” dedi. Sanık ise “Zorlama aşağı alındı efendim” yanıtını verdi. Bu cevap üzerine Mahkeme Başkanı Düşey, “Koskoca tümgeneralsin imzalamasaydın. Keza savcı ifade sırasında zorlama yapmaz. Hiçbir başat savcı ifade sırasında baskı yapmaz” diye çıkıştı. Duruşma, sanığın çapraz sorgusuyla devam etti.

DHA

sizlere www.onthemag.com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ