FLAŞ HABER
Sosyal İçerik Platformu

Manisa’da gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırılan askerlerle ilgili yeni açıklama

Manisa’da gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırılan askerlerle ilgili yeni açıklama

Manisa Valiliği 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı’nda meydana gelen ve bin 49 askerin etkilendiği, 1 askerin ise hayatını kaybettiği toplu bağırsak enfeksiyonu hakkında son durumu açıkladı.

Manisa Valiliğinden yapılan son açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“28 Mayıs 2017 Pazar günü itibariyle ilimiz 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı’nda bulantı, kusma ve ishal yakınmaları nedeniyle hastanelerde tedavileri sürekli 177 asker bulunmaktadır. Saruhanlı Devlet Hastanesi’nde 11 asker, Manisa Devlet Hastanesi’nde 25 asker, Merkez Efendi Devlet Hastanesi’nde 30 asker, Turgutlu Devlet Hastanesi’nde 58 asker ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi’nde 53 asker edinmek üzere 177 askerin tedavileri devam etmektedir. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi’nde çare gören 53 askerden 3’ünün tedavisi yoğun bakımda servisinde yapılmaktadır. Hastaların durumu iyiye gitmektedir.”

ZEHİRLENMELER MECLİS’E TAŞINIYOR

CHP Manisa Milletveki Serbest Özel, partisinin hekim olan kendisi gibi Manisa Milletveki Tur Yıldız Biçer ile Manisa’nın Kırkağaç İlçesi’ndeki 6’ncı Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanlığı’nda rahatsızlanan askerleri dün gece müşahade aşağı tutuldukları Kırkağaç Devlet Hastanesi’nde ziyeret edip, sağlık durumu durumları hakkında veri aldı. Milletvekili Bağımsızlık Özel, ziyaretin peşinde yaptığı açıklamada Valiliğin, “Enfeksiyon veya zehirlenme değil” demesine rağmen, askerlerden alınan kan örneklerinde zehirlenme belirtilerine rastladıklarını öğrendiklerini açıkladı.

“DIKKATLI SORGULANMALI”

Milletvekili Özel, askerlerin sağlık durumu durumlarının iyi olduğunu, fakat olayın her yönüyle sorgulanması gerektiğini söyledi. Özel, “Bir asker Manisa’daki Tugay ile kendilerine yemek yemek veren firmanın benzer olduğunu, bu tedirginliğin 3 gündür konuşulduğunu söylüyor. Oysa alaydan aldığımız bilgiye takriben Kırkağaç’taki birlik yemeğini kendi pişiriyor. Kullanılan malzemelerin bir kısmı merkezi alım. Bu durumu araştıracağız. Kırkağaç’taki tablo Manisa’daki gibi yok. Ucuz atlatıldı. Bu iki olayı ayrı ayrı ve bağlantılı yönleri ile dikkatli sorgulamalıyız” diye konuştu.

Olayın basite indirgenemeyeceğini söyleyen CHP Manisa Milletvekili Özgürlük Özel, yemeği yiyen asker sayısının fazla olmasına karşın, rahatsızlanan asker sayısının az olmasının uyarı çekip, “Bu durumun askeriye içinde psikolojik olabileceğine yönelik konuşmalar geçiyor. Ancak şart bu dek kolay yok. Olayı Türkiye Büyük Insanlar Meclisi’ne taşıyacağız” dedi.

Askeriyede yemeklerle ilgili çoklu bir kullanım olduğunun altını çizen Özel, “Dıştan temin edilmesi veya malzemeyi dıştan alıp içeride yapılması gibi. Bu işin masaya yatırılması lüzumlu. Bu değin ayrı başvuru formu varken bu işte anlamsız vermişlik varken CHP olarak önümüzdeki günlerde mecliste bir araştırma komisyonu kurulmasını önereceğim.

Yalnızca bu vaka yok, Türkiye’de askeri birliklerinin yemeklerinin yapılma şekillerinin izlenip, standartta kavuşturulması için araştırma komisyonu kurulmasını isteyeceğiz. Milyona yakın asker, zaten terörle boğuşurken bundan başka yemek gibi en tanrısal haklarının kullanırken hayatları tehdit altına olması bir şey yok” diye konuştu.

BİR ASKER ŞEHİT OLMUŞTU

Manisa 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nda atama yapan erler, 23 Mayıs’ta mide bulantısı ve karın ağrısı şikayetiyle revire başvurmuş, sonraki günlerde yapılan başvurularla birlikte bin 49 askerden 207’si yatarak tedaviye küskün, bir asker şehit olmuştu.

sizlere www.onthemag.com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ