FLAŞ HABER
Sosyal İçerik Platformu

Merkel’den İncirlik açıklaması

Merkel’den İncirlik açıklaması
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile yaptığı buluşmada, Türkiye ile gerilime niçin olan İncirlik üssüyle ilgili kayda değer açıklamalarda bulundu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Alman parlamenterlerin İncirlik üssündeki Alman askerlerini ziyaret edebilmelerinin kendisi için tartışmaya açık bir mesele olmadığını, gerçi konu hakkında iki ülke dışişleri bakanları aralarında yapılacak görüşmelerin sonucunu bekleyeceklerini söyledi.

Merkel, başkent Berlin’de Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile bir araya geldi.

İki ülke arasında ekonomi ve yeniden yapılanma yardımı alanlarında bir dizi anlaşmanın imzalanmasından sonra Modi ile düzenlediği basın toplantısında konuşan Merkel, milyarlarca avroluk yatırımlarla Hindistan ile iş birliğini daha da geliştirmek istediklerini belirterek, “Her sene 1 milyar avro veriyoruz.” dedi.

Almanya’nın Hindistan’ı iklim değişikliğine ilişkin anlaşmaya uyabilmesi konusunda destekleyeceğini açıklayan Merkel, büyük sorunlara karşın Hindistan’ın bu yöndeki çabalarını takdir ettiğini bildirdi.

Merkel, bir gazetecinin, koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) Alman askerlerinin İncirlik üssünden çekilmesi konusunda baskıyı artırdığı yorumunu yapması ve Birlik partileri (CDU/CSU) meclis grubunun bu konuda ne düşündüğünü sorması üzerine şunları kaydetti:

“NATO Zirvesi’nde görüşmeleri sürdürme kararı aldık. böylece birlik partileri meclis grubu da dışişleri bakanlarının yapacağı bu görüşmelerin sonuçlarının beklenmesi görüşünde. Ama daha önce de dediğim gibi benim için parlamenterlerimizin Türkiye’deki askerlerimizi ziyaret edebilmeleri tartışmaya açık değildir. Gelecekteki meclis oturumlarında bu işin nasıl devam edeceği konusunda karar alacağız fakat şimdilik görüşmeler yapılacak.”

 “Transatlantik ilişkilerin önemi çok büyük”

Merkel, ABD ile yaşanan krizin Avrupa’yı, Asya’da yeni iki taraflı arayışına sürükleyip sürüklemediği şeklindeki sorusu üzerine de “ABD ile görüşmeler, diğer ortaklarımızla görüşmeler dek manâlı. Transatlantik ilişkilerin önemi çok büyük. Benim söylediğim, mevcut gelişmeler nedeniyle Avrupa’da kendi kaderimizi kendimizin belirlemesi için daha fazla sebep olması.” dedi.

Modi ile Avrupa-Hindistan ticaret anlaşması konusunda da görüştüklerini aktaran Merkel, “Avrupa, uluslararası alanda da etkinlik gösteren bir aktör olmalı. Bunu çok manâlı buluyorum.” diye konuştu.

Avrupa ülkelerinin, göç politikası dahil müşterek dış politikalar oluşturması, hem ekonomik temellerini güçlendirerek birçok Avrupa ülkesindeki işsizliğe karşı uğraş edebilmesi gerektiğini dile getiren Merkel, “Yani transatlantik ilişkiler çok kayda değer, ne çeşitlilik bir sorun yaşanırsa yaşansın. Ancak Almanya-Hindistan arasındaki hükümet görüşmeleri yıllar önce başladı. Almanya-Çin görüşmeleri de. Biz global bir dünyada yaşıyoruz.” ifadesini kullandı.

Merkel, Hindistan ile ilişkilerin Almanya için fazla kayda değer olduğuna işaret ederek, “Bu ilişkiler hiçbir şekilde başkalarına, hele hele de transatlantik ilişkilere aleyhinde değildir. Bu ilişkiler bizim için tarihi öneme sahiptir ve gelecekte de pek kalacaklar.” değerlendirmesinde bulundu.

– Hindistan Başbakanı Modi

Modi de konuşmasında, küreselleşen dünyada tüm ülkelerin birlikte hareket etmesi gerektiğini belirterek, “Demokrasi ve çoğulculuk, dünya düzeni kurallarının gerçekte dayandırıldığı temellerdir. Bu kurallara gerçekte uyulması da önemlidir. Fakat o vakit dünya geleceğe içten ilerleyebilir.” biçiminde konuştu.

Takriben 800 milyon gencin yaşadığı Hindistan’da meslek gücü eğitiminin önemine dikkati çeken Modi, Almanya’nın bu konuda ülkesine muavin olabileceğini, böylece Avrupa’nın da her zaman güçlü olmasını istediklerini kaydetti.

Gelecekte terörizme karşı mücadelenin ve siber emniyet konusunun da karşılarındaki en önemli sınavlar olacağını dile getiren Modi, iklim değişikliğine karşın önlemlere ülkesinin geçmişten bu yanlamasına büyük tartı verdiğini, gelecek nesillere kirli bir çevre bırakmaya hakları olmadığını sözlerine ekledi.

sizlere www.onthemag.com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ