FLAŞ HABER
Sosyal İçerik Platformu

Merkel’den Trump’ın kararına tepki

Merkel’den Trump’ın kararına tepki
Almanya Başbakanı Merkel, ABD Başkanı Trump’ın Paris İklim Anlaşması’ndan çekilme kararını büyük üzüntüyle karşıladığını söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Başkanı Donald Trump’ın Paris İklim Anlaşması’ndan çekilme kararını büyük üzüntüyle karşıladığını söyledi.

Merkel, başkent Berlin’de yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin kararını eleştirerek, “ABD’nin Paris anlaşmasından çekilme kararı, yumuşak bir dille söylemek gerekirse son derece esef verici. Paris anlaşması dünya ülkeleri arasındaki meslek birliğinin temel sütunlarından birini oluşturuyor. 2030 yılı ajandasında öngörülen hedeflere ulaşılabilmesi için de bu anlaşma .” şeklinde konuştu.

ABD’nin konuya ilişkin açıklamasından daha sonra ileriye bakılması gerektiğini açıklayan Merkel, “Bu karar, bizim gibi kendilerini dünyamızın korunmasına adamış insanları durduramaz. Tersine Almanya’da, Avrupa’da ve tüm dünyada, iklim değişikliği gibi insanlık için manâlı olan bu büyük sınavı ele almak ve bu sınavı başarılı bir şekilde varisi olmak için bütün güçleri birleştireceğiz. Bu yolun bütün insanların iyiliğine olduğuna ve dünyada daha artı refaha ve fırsata yol açabilecek bir dinamizm yaratacağına içtenlikle inanıyorum.” dedi.

Dünyanın korunabilmesi için Paris İklim Anlaşması’na ihtiyacı olduğunu kaydeden Merkel, “Bu konuda hiç bir şey bizi durduramaz. Almanya ve hükümetim adına, bu anlaşmadan kaynaklanan sorumluluklarımızı yerine getireceğimizi söylemek istiyorum. Bunu bilhassa iklimin finansmanı açısından söylüyorum. Bu, dünyadaki en yoksul ve zor durumda olan ülkelere tezgâhtar olmalı. Huysuz takdirde iklim değişikliğinden kaynaklanan sorunların üstesinden gelemeyeceklerdir.” diye konuştu. 

20 sene önce başlatılan girişimler sonucunda yaklaşık 1 buçuk sene önce imzalanan Paris İklim Anlaşması’nı tarihi bir galibiyet olarak değerlendiren ve anlaşmanın sonuçta başarılı olacağını savunan Merkel, “Bu yol, hiç şüphesiz taşlarla doymuş olacaktır. Siyasete başladığım günden bu yandan bunu sıkça yaşadım. Oysa geçen 20 yıla şöyle bir baktığımda, bu yolun dönüşü olmadığına elbette inanıyorum. böylece, ne değin çok grubun, devletin ve şirketin, ABD’den de dahil almak üzere, bu yolu bizimle gitmek istediklerini gördüğümde çok duygulanıyorum. Ve bu yolda birlikte ilerleyeceğiz.” dedi.

sizlere www.onthemag.com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ