FLAŞ HABER
Sosyal İçerik Platformu

Mindanao’da polis şefi öldürüldü

Mindanao’da polis şefi öldürüldü
Filipinler’de sıkıyönetim ilan edilen ülkenin güneyindeki Mindanao eyaletine emrindeki Marawi kentinde terör örgütü DEAŞ ile bağlantılı Maute militanlarının yerel bir polis şefini öldürdüğü bildirildi.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, düzenlediği basın toplantısında, dün “kalkışma olduğu gerekçesiyle” 60 jurnal sıkıyönetim bildiri ettiği Mindanao’nun Marawi kentinde, Maute militanlarının, oluşturdukları emniyet noktasında evine dışarı giden lokal bir polis şefinin başını kestiklerini açıkladı.

Sıkıyönetim ülke çapına yayılabilir

Sıkıyönetimin tüm ülkede geçerli olabileceğine işaret eden Duterte, “Olağanüstü hal içindeyiz. Mindanao’da ciddi sorunlar var ve DEAŞ’ın üçgenin taban olmayan kenarı izleri tekrar.” dedi.

Halkı gözetmek amacıyla sıkıyöneti̇m kararını diğer bölgeler için de düşünebileceğini gösteren Duterte, DEAŞ’ın ülkenin kuzeyindeki Luzon’u, “tutunma noktası” haline getirdiğini düşündüğünde ülke çapında sıkıyönetim ilan edebileceğini söyledi.

Sıkıyönetim uzatılabilir

BBC’nin haberine kadar Duterte, hükümet kadar paylaşılan bir videoda da sıkıyönetimin bir sene sürebileceğini dile getirdi. Duterte, terörizmle uğraş bir sene sürerse bunu yapacaklarını, bir ayda biterse de mutlu olacağını açıklama etti.

Filipinler anayasasına tarafından, devlet başkanı bir başkaldırı ya da saldırıyı önlemek için sadece 60 gün sıkıyönetim bildiri edebiliyor.

Duterte, Maute’nin Marawi’yi kuşatmasının peşinde Rusya’nın başkenti Moskova’daki devlete ait ziyaretini yarıda keserek ülkesine dönmüştü. Marawi’de aralarında bir rahibin de bulunduğu 11 kişiyi kaçıran militanlar, kentteki katedrali, cezaevini ve iki okulu yakmıştı. Devlet Başkanlığı Sözcüsü Ernesto Abell, resmi ziyaret için Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan Duterte’nin dün Marawi’de “kalkışma olduğu gerekçesiyle” anayasanın kendisine verdiği yetkiyle eyalette 60 jurnal sıkıyönetim ilan ettiğini duyurmuştu.

Savunma Bakanı Delfin Lorenzana da ordunun, Marawi’deki bir terörist elebaşına karşın düzenlediği baskının, militanlar ile askerler aralarında çatışma çıkmasına neden olduğunu, Maute militanlarınca düzenlenen saldırıda iki asker ve bir polisin öldüğünü, 12 kişinin yaralandığını belirtmişti. Lorenzana, militanların kentteki belediye binasını, bir hastaneyi ve bir hapishaneyi işgal ettiğini, ayrıca bir Katolik kilisesini ve çok sayıda binayı ateşe verdiğini açıklamıştı.

 

sizlere www.onthemag.com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ