FLAŞ HABER
Sosyal İçerik Platformu

Popüler Olmayan Fikirler: GTA IV, GTA V’ten daha iyiydi – Blog

Popüler Olmayan Fikirler: GTA IV, GTA V’ten daha iyiydi – Blog

Düşününce ne değin garip geliyor… Serinin en efsanevi oyunlarından birisi olan GTA IV, gelecek sene 10. yaşına girecek. Grand Theft Auto serisinde yer alan yapımlardan en başarılısı sayılmakla beraber devri değiştiren grafikleri, akıcı oynanışı, ısınabileceğiniz karakterleri ve eski oyunlarına göre eklenmiş daha çoğu yeni özelliği ile her oyuncunun kalbini kazanmıştı. 10 . senesi yaklaştığı için dile getirmek istediğim GTA IV’ü yeni oyunu olan GTA V ile karşılaştırmayı planladım, peki bana tarafından neden 2008’te piyasaya sürülmüş bir Rockstar yapımı, 2013’te motor üstünde modifikasyon üretilmiş hali ve bir önceki yapımından ayrı grafiklerle çıkarılmış Rockstar yapımından daha iyi? Nedenleri sıralamadan önce GTA IV’ün nasıl “görev değiştiren” ünvanını kazandığından bahsedeyim.

Rockstar, 2004-2006 seneleri aralarında çıkardığı üç GTA yapımı ile beraber piyasada oldukça popülerdi. O zamanlar raflarda bulunan Red Dead Revolver ve Bully gibi açık dünya oyunları ile adından hayli bahsettiriyor, paraya para demiyordu. Bu iki yıl arası çıkardığı GTA oyunları arasında GTA: San Andreas en popüler olanıydı, öyle fakat çıktığı sene, yılın en iyi oyunu ödülünü sorunsuzca kapmıştı. Birkaç sene içinde konsol marketinde bulunacak yeni jenerasyon oyun konsolları için yeni oyun tümdengelim çabasında yer alan Rockstar, PS3 ve Xbox360 platformlarında sıvı bir şekilde çalışacak olan ve tekrar ödüle ödül demeyen GTA IV’ü 2008 senesinde piyasaya sürdü. Beklendiği üzere, içerikleri çok şiddetli olduğu gerekçesi ile birkaç ülkede ne eyvah ama satışı durduruldu ve Rockstar davalık oldu. Lakin bu nesil sorunlar GTA IV’ün açık dünya oyunları kategorisinde popüler olmasını durdurmadı. Serinin en çok satanları arasına giren GTA IV, kendi başına bir  başyapıttı.

Rockstar, GTA IV ile yakaladığı başarıdan sonra durmadı ve birkaç yıl içinde çıkaracakları Red Dead Redemption ve L.A. Noire isimleri üstünde yoğunlaştı. GTA hakkında takriben dört ya da beş yıl ses çıkmadı, ta oysa 2013 senesinde GTA V keza eski hem de yeni jenerasyondaki konsollara duyurulana kadar. GTA hayranları, takriben 10 yıl sonrasında yeniden Los Santos’a geri dönecek ve anılarını tazeyelebilecekti. Kağıt üstünde olağanüstü görünüp, birçok oyuncuyu umutlandırsa da, bir şeylerin zıt gittiğini kavramak bir yılı almadı. Hatırlarsanız, başlangıçta konsol oyuncuları ile buluşmuştu, çoğu konsol oyuncusu yeni yapımın oynanışından memnundu, fakat videolarda izlerken gözüme aralıksız oyunun ne kadar sade olduğu, ilgi çekici olmadığı ve eski oyunlara kadar daha basit olduğu gözüme çarpıyordu. Natürel, çoğu oyuncu hata aramak yerine daha çok yapım üzerine yoğunlaştığı için bu durumun o kadar farkında olan değildi. Derhal ise çıkışından takriben dört yıl geçti ve çoğu oyuncunun GTA V’te bir sorun olduğunu anlaması gayet mümkün bir koşul. Yazımda ise niçin bazı oyuncuların, açık açık söylemeliyim ama bu grubun içinde ben de varım, neden GTA IV’ün GTA V’ten daha iyi olduğunu düşündüğünü bildiren bazı nedenlerden bahsedeceğim.

Harita

Kişiden kişiye tarafından değişen bir nokta ama bana göre bahsetmem gereken konuların içinde harita en uyarı çekenlerden. İki oyunda da daha önce bulunduğumuz şehirlerde bulunuyoruz: Liberty City ve Los Santos. Haritalar, eski versiyonlarına kadar değiştirilmiş olabilir, lakin V’te tüm San Andreas bölgesini tek yerde birleştirme öncelikle garipti. Bilhassa Los Santos bölgesinin azıcık ötesinde Chillad Dağı’nın olması ayrıntılarıyla San Fierro’nun varlığını unutturmuş, Las Venturas ise iyice ortalıktan kaybolmuştu. Bu durumu GTA IV’te yaşamak azıcık güç, çünkü Rockstar, ayrıca şehiri Liberty City’ye özümlemek için elinden geleni yapmış ayrıca de oyuncunun serbestçe dolaşabileceği alanı büyütmek için haritayı da beklendiğinden pozitif bir şekilde geliştirmiş bulunmakta.

Oyun Motoru

Rockstar, artı içerik bulundurmak ve gelecekte eklemek için GTA IV’te kullandıkları Europhia Motoru’nu ne eyvah ki bir hayli kısıtlamış. Eh, natürel böyle olunca vasıta hasarları, insan vücutları ve karakterin hareketleri daha da kalitesizleşmiş bulunuyor. Bu oyun motoru kısıtlama olayını basitçe arabadan atlayarak ya da duvara çarparak test edebiliriz. Direkt göze çarpanlardan birisi ise, GTA IV’te Niko, arabanın hızına tarafından takla atıyor veya sürükleniyor, aynısını GTA V’te test ettiğinizde göremezsiniz. Aynı şekilde motor kazaları da bu kısıtlamaya yakalanmış. Yüksek çabucak bir araca ya da duvara çaptığınızda bile karakterimiz yalnızca birkaç metreden daha pozitif ileri gidemezken, GTA IV’te sahip olduğunuz hıza tarafından yaptığınız motor kazası, ara sıra ölümünüze bile neden olabiliyordu. Natürel durum böyle olunca da yönlendirdiğimiz üç karakterden herhangi biri yalnızca bir metre sürüklenip hiçbir şeyi yokmuş gibi ayağa kalkıyor. Örneklerden bazıları ise sokakta bulunan insanları itemememiz ve çoğu yayanın çarpılınca kütük gibi itilebilmesi veya yere düşmesi olabilir.

Araçtan Araca Değişen Yol Tutuşları

GTA IV’de en sevdiğim mekaniklerden birisi araçtan araca değişen yol tutuşuydu. Jip gibi ağır ve yavaş hızlanan bir vasıta kullanırken genelde araç savruluyor veya dönüşleri şiddet alıyordu, kullandığınız aracı daha ufak ve kompakt bir parça başına ile değiştirildiğinde ise, yol tutuşu daha da gelişiyor ve savrulması daha da zorlaşıyordu. Tabii, bu da oyunun gerçekçiliğine ve oyun motorunun kalitesine fazla puan demekti. Tekrar motorun kısıtlanmasına mağdur kalan bu mekanik GTA V’te çeper baskı görülüyor. GTA V’e tarafından karşılaştırdığımızda, hangi aracı kullanırsam kullanayım, hiçbir süre sürerken sorun yaşanmıyor ve her araç, hızı dışarıda, aynı hissettiriyordu. GTA V’te otomobil sürmek ile arcade salonlarındaki kabinlerde yarış oyunları arasında ayrım yok gibi görünüyor.
Kişilik Sempatisi

Başta üç kişilik şahane bir fikir gibi görünse de, arka planı abes görünen karakterden bir cacık olmaz. Şayet Rockstar karakter dizaynı üzerinde uzun süre çalışmış olabilir fakat V’te bulunan hiçbir kişilik, IV’te bulunan karakterlerin sempatisi ve karakteristiklerini aynı derecede yansıtamıyor. IV’te konu, kuzenine yardım etmek isteyen Niko’nun Balkanlar’dan Liberty City’ye gelişi ve karşılaştığı belalar iken, GTA V’te üç Amerikan stereotipi banka soygunculuğu yapıp ayrılıyor. Demek ki neymiş? Üretim ne kadar fazla karaktere sahip olursa olsun, arka planları açık ve net değilse, ilgi çekmesi beklenemez. Zaten GTA serisini ciddiye bölge herhangi bir hayrana sorarsanız, GTA V’in ne kadar güçsüz bir hikayesi olduğundan da bahsedecektir.Agresif İnsan ve Polis Davranışları

Yapımın çıkışından birkaç ay daha sonra trend haline gelen “Polisler fazla saldırgan.” cümlesi, ne yazık ama birazcık dürüst. Ama bunu söylemem GTA V’e artı bir puan verdiğimi göstermiyor. Polislerin fazla agresif olması, sadece ayaktayken mevcut. Geri kalan durumlarda polis, çoğunlukla araba yakalamalarında size az daha kaçmanız için yolu abes bırakıyor- daha kötüsü polislerin kullandığı araba çelmesi ya da yolunun önünü kesmek gibi taktikler bile kullanılmıyor. GTA IV’te ise bu konuda arayabileceğiniz her şey mevcut. Eğer elinizde silahla gezerseniz polis genelde tetikleniyor fakat ateş etmiyor. Suçluları yakalarken direkt alev edilmiyor, sakince tutuklanıyor ve arabaya konuluyor. Niko eğer saldırmaya çalışırsa polisler savunma moduna geçip daha fazla adam çağırıyor vesaire, vesaire. Daha çoğu polis taktiği mevcut. Ne eyvah oysa GTA V polislerinde daha çok “Bu adamın ölmesi gerek, hemen şimdi.” komutu mevcut.

Araç Hasarları ve Kazaları

Europhia Motoru’nun en bilinen özelliklerinden birisi, çok geniş ve realist olduğudur. GTA IV’te, cadde ortasında yaptığınız kaza daha gerçekçi hissettiriyor, sahip olduğunuz kazanın içerisine çarptığınız aracın ağırlığı da dahildi. Takla atması ve alt dönmesi gibi durumlar aracınızın büyüklüğüne ve çarptığınız hıza bağlıydı, buna karşılık oyun motoru, kazanın nasıl olacağını hesaplayabiliyordu. Evvelden de bahsettiğim gibi, kısıtlanmasından dolayı çoğu kaza ve hasar mekanikleri GTA V’te realist hissettirmiyor. 100km hızla çarptığınız duvarda sadece çatlaklar, aracınızda ise sadece çizikler ve kırılmış camlar bulunuyor, bir adım daha ilersinde ise yalnızca ön tarafın yamulduğunu görüyordunuz. GTA:Online’ın getirdiği kalkan tarzı araba koruma sistemi ise herhangi bir ciddi kazanın yalnızca araç üzerine çizik bırakacağını gösteriyordu.

Atmosfer

Liberty City, anlaşılacağı üzere New York’a benzetilmeye çalışılan bir şehir. Tabii, böyle olunca bir yerde zenginlik yükseklik gösterirken, şehrin başka yerlerinde düşüklük ve fakirlik baş kullanmak zorunda. Atmosferin birçok süre üzüntülü olduğu Liberty City’de bunun gösterilmesi iyice kusursuzdu. Yağmur ve sis efektleri ile beraber yeni grafiklerin sınırlarının zorlanması, az kalsın doğrusu New York şehrinde bulunmuşsunuz hissi veriyordu. Lakin aynı durumu GTA V için söyleyemeyeceğim. Evet, ara sıra üzüntülü bölgeleri olabiliyor lakin haritanın çoğunluğu jurnal güneşlik olarak karşımıza çıkıyor.

Asıl DLC’ler

Ek paket kavramı yapımcıdan yapımcıya değişen kavramlardan birisi. Çoğu yapımcı için, ilave paket anlayışı yeni öykü ve pozitif içerik demekken, bazılarına kadar çevrimiçi modlar için daha artı içerik demek. En Ince Ayrıntısına Kadar bayağı bir satmak mekaniği, ama aynı firmanın ek paket kavramını birkaç yıl içinde değiştirmesi öyle de güzel karşılanabilecek bir şey değil. Vice City için Vice City Stories, Inkar Dead Redemption için Undead Nightmare ve GTA IV için iki ayrı ilave paket çıkaran Rockstar, bulunduğumuz yıl içerisinde ek paketi GTA:Online için para olarak satıyor. Yani hikaye ile alakası bulunmuyor. Açık Konuşmak Gerekirse, yakında da GTA V için tek karakter yeni bir hikaye ek paketi çıkacağından pek belli değilim. Rockstar, odağını iyice bu sene Inkar Dead Redemption 2’ye ve GTA:Online için başka nasıl içerik çıkarılabilir sorusuna çevirmiş durumda.

Daha anlatacağım çok konu olmasına rağmen kısa kesip konuyu can sıkmadan anlatmaya çalıştım. Umarım Rockstar, benzer politika üstünden yürümez ve karşımıza Red Dead Redemption’ın basit ve kolaylaştırılmış versiyonu ile karşımıza çıkmaz…
sizlere www.onthemag.com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ