FLAŞ HABER
Sosyal İçerik Platformu

Son dakika: ABD kritik anlaşmadan çekildi iddiası

Son dakika: ABD kritik anlaşmadan çekildi iddiası
Reuters’ın Axios’a dayandırdığı haberine tarafından, Trump’ın, ABD’yi Paris İklim Anlaşması’ndan çekme kararı aldığı öne sürüldü.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’yi Paris İklim Anlaşması’ndan çekme kararı aldı.

Reuters’ın Axios’tan aktardığı habere kadar, konuyla ilgili gönder data sahibi olan iki ABD’li yetkili Başkan Trump’ın bu konudaki son kararını verdiğini söyledi.

Trump’ın Twitter’dan yaptığı açıklamada ise kararın önümüzdeki haftalarda verileceğini ifade etti. 

Trump, geçtiğimiz hafta düzenlenen G7 zirvesinde, dünya liderleriyle bu konuyu görüşmüş ve dikkate almak için biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu söylemişti.

Paris İklim Anlaşması, içlerinde Türkiye’nin de olduğu 190’dan fazla ülkenin imzasıyla Kasım 2016’da yürürlüğe girmişti. Dönemin BM Genel Sekreteri Ban Oysa-mun göre tarihi bir dönüm noktası olarak nitelenen uzlaşma iklim değişikliğiyle uğraş etmeyi hedefliyordu.

Anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle uluslararası anlamda hukuki bağlayıcılığı olan anlaşmayı imzalayan ve parlamentolarında onaylayan ülkelerin sera gazı salımını azaltma ve küresel sıcaklık artışının 2 derecenin aşağıda tutulması konusunda planlarını uygulamaya koyması gerekiyordu.

Uzlaşma, atmosferde en fazla sera gazı salınımına neden olan iki ülke Çin ve ABD’nin de aralarında bulunduğu 97 ülke göre onaylanmış ve yürürlüğe girmişti.

Ama ABD Başkanı Donald Trump, seçim kampanyası döneminde iklim değişikliği ve küresel ısınmayı ‘yalan’ olarak tanımlamış ve Paris İklim anlaşmasında çekilebileceğinin sinyallerini vermişti.

sizlere www.onthemag.com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ