FLAŞ HABER
Sosyal İçerik Platformu

Tezcan: 12 saat daha sonra kuvvet komutanlarının derdest edildiği bir darbe senaryosu var

Tezcan: 12 saat daha sonra kuvvet komutanlarının derdest edildiği bir darbe senaryosu var

CHP Merkez Idare Heyeti (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında, genel merkezde toplandı. Yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından, basına açıklamalarda yer alan Tezcan, Türkiye’de “FETÖ ile çaba yalanı, uydurması” adı altında toplumun karşı taraf kesimlerine dönük saldırıların devam ettiğini belirtti. Hükümetin FETÖ ile mücadele etmediğini, FETÖ ile çaba edenlerin üstüne gittiğini savunan Tezcan, Sözcü gazetesine yönelik operasyona göze çarpan etti.

-“KUMPASLAR DÖNEMİ DEVAM EDİYOR”-

Tezcan, “Sözcü gazetesine karşın soruşturma, FETÖ ile çaba yalanının çöktüğü andır. Sözcü gazetesi, başından bu yana FETÖ ile kararlı çaba yürüten yayınlama kuruluşlarından birisidir, FETÖ’nün revaçta olduğu zamanlar bile cesaretle manşetler atabilmiş bir gazetemizdir. Sözcü, sözünün eridir ama hükümet sözünün eri değildir. Hükümet, FETÖ ile çaba etmek yerine, FETÖ ile mücadele edenleri soruşturmakla meşgul. Ne eyvah ki kumpaslar dönemi bitmedi, devam ediyor” diye konuştu.

Cumhuriyet gazetesine yönelik ‘FETÖ’cü’ diye soruşturma yürüten savcının, FETÖ sanığı olduğunu, Sözcü gazetesine de ‘FETÖ’cülükle kayıtlı bir tanığın’ ifadelerine dayanarak soruşturma başlatıldığını bildiren Tezcan, “Bu bir yeni kumpasın fazla açık işaretidir. Aramak ancak AK Parti, önceki kumpasçı ittifaklarından kaynaklanan tutumunu devam ettirmeye istikrarlı çünkü hedefi FETÖ ile uğraş değil, bu isim aşağı her türlü muhalefeti tasfiye etmektir” dedi.

-“DARBENİN SİYASİ AYAĞI BUGÜN OHAL YETKİLERİNİ KULLANIYOR”-

15 Temmuz Darbe Girişimi‘nin siyasi ayağının ısrarla gizlenmeye devam edidiğini kaydeden Tezcan, “Darbenin siyasi ayağını oluşturanlar bugün OHAL yetkilerini kullanıyorlar. Darbenin hakiki siyasi ayağı, OHAL yetkilerini kullanarak medyanın üzerine saldırıyor, toplumsal muhalefeti bastırmaya çalışıyor, darbe komisyonunun çalışmalarını durduruyor” diye konuştu.

Tezcan, Ankara 17. Ağır Cinayet Mahkemesi, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’nde görülmeye başlanan Genelkurmay esas davasına müdahil olma başvurusunda bulunduklarını anımsatarak, “Şu Anda gözler mahkemededir. Darbe komisyonuna yaptırmadıklarını, mahkemenin yargı organı olarak ortaya çıkarmasını bekliyoruz” dedi.

-‘KONTROLLÜ DARBE GİRİŞİMİ’ İDDİASINI ANLATTI-

“Kontrollü darbe” konusundaki şüphelerin de enerjik bir şekilde devam ettiğini gösteren Tezcan, şöyle devam etti:

“Geçen hafta, 15 Temmuz günü MİT’e gelip darbe ihbarında yer alan, ‘ihbarcı subayın’ ifadesi ortaya çıkarıldı. Ne diyor ihbarcı, saat 14.20’de geldiğini söylüyor. Saat 14.20’de darbeyle ilgili ihbar MİT’e geliyor, saat 21.00’de genelkurmay başkanı derdest ediliyor, darbeciler kadar. Yeniden saat 21.00’de Kara Kuvveleri Komutanı karargahta ele geçiriliyor. Saat 23.30’da Hava Kuvvetleri Komutanı İstanbul’da bir düğünde derdest ediliyor, saat 21.30’da Jandarma Genel Komutanı Ankara’da bir düğünde derdest ediliyor.

14.20’den 8 saat, 10 saat, 12 saat sonra kuvvet komutanlarının derdest edildiği bir darbe senaryosu var, ilginç. Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı ifadesinde diyor fakat ‘Böyle durumlarda ilk verilmesi gereken dikte, kışlalardan çıkmayın, emridir. Bu emir verilmemiştir’ diyor. İki, ‘Bu emrin niye verilmediğini anlayamıyorum’ diyor. Üç, ‘Bu dikte verilseydi fazla daha basit önlenirdi, bu darbe girişimi’ diyor. Yani 14.20’de bu dikte verilseydi, örneğin, 249 şehidimiz olmayacaktı. Bunun hesabını kim verecek? İşte bütün bu gerçeklerin ortaya çıkması, darbenin siyasi ayağının ortaya çıkarılmasına alt. Biz şimdi yargılamayı yapan mahkemeden bu gerçeği bulup çıkarmasını bekliyoruz.”

-“GEZİ’NİN ÜSTÜNE KİMSENİN BALÇIK ATMAYA GÜCÜ YETMEYECEK”-

OHAL KHK’sıyla görevlerinden ihraç edilen ve arzu grevi yapan akademisyen Nuriye Gülmen ve hoca Semih Özakça’nın tutuklanmasına ilişkin de Tezcan, hükümetin “gayri insani, gayri vicdani ve gayri ahlaki” tavır içinde olduğunu söyledi.

Tezcan, “Hükümetin yapması gereken şey, bu insanların taleplerini insani bir çerçevede ele alıp istek grevini bitirmeye dönük adımlar atmak, çaba tüketmek olması gerektiği halde, bakıyoruz hükümet, bedenleriyle fazla şiddet bir mücadele yolunu seçmiş olanlara ‘silahlı örgüt üyesisin’ diye bir başka acımasız muameleye maruz bırakıyor” dedi.

Gülmen ve Özakça’ya savcı göre “Gezitürüolaylarmı açmak istiyorsunuz” diye sorulduğunu ifade eden Tezcan, “Şunu bilsinler ama Yolculuk’nin üstüne kimsenin çamur atmaya gücü yetmeyecektir. Yolculuk, bir darbe girişimi değildir. Seyahat, son yıllarda ülkemizin demokrasi tarihinde en önemli, en kıymetli demokrasi direnişidir, demokrasi buluşmasıdır. Kimse Gezi üzerinden bir başka sonuca ulaşmanın peşine düşmesin. Gezi ruhundan hayaletten korkar gibi korkuyorlar fakat korkunun ecele faydası değil. Seyahat ruhunu yok edemeyecekler” diye konuştu.

-“TCK’NIN 299. MADDESİNİN HÜKMÜ KALMADI”-

Tezcan, Ak Parti’nin 3. Doğaüstü Büyük Kongresinde ise “parti devletinin resmen tescil edildiğini” belirterek, “Bu aşamadan sonra Cumhurbaşkanlığı makamı mülgadır, yoktur, boşalmıştır bundan böyle. bu nedenle Türk Canice Kanunu’nun ‘Cumhurbaşkanına hakareti’ aranjör 299. maddesinin de hükmü kalmamıştır. Meclis’in ilk yapılması gereken şey 299. maddeyi kaldırmaktır. Bundan Böyle korunması gereken bir cumhurbaşkanı yoktur, siyasette bir siyasi parti genel başkanı vardır. bu nedenle, önlerinde dava olan hakimlerin de derhal o dosyaları sonuçlandırmaları ve davaları düşürmeleri gerekiyor” dedi.

-KILIÇDAROĞLU “HAYIR BULUŞMALARI” ÇERÇEVESİNDE VATAN PARTİSİ’NE GİDİYOR-

Tezcan, basın toplantısında, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Hayır buluşmaları” çerçevesinde, yarın saat 12.00’de Vatan Partisi’ni ziyaret edeceğini açıkladı. Tezcan, “Hayır’da birleşen toplumun bir yarısı, siyasi partiler, STK’lar, bütün o güçler bir iki taraflı payda civarda toplandılar, bu da ‘demokrasi’ karşılıklı paydasıydı. Hemen o ‘Hayır buluşmaları’, demokrasi müşterek paydası, önümüzdeki süreçte bir demokratik tüzük girişimini doğurmalıdır. Beklentimiz budur. Bu buluşmalar kendi ruhuna yerinde bir demokratik anayasa girişiminin de başlatıcısı olmalıdır. Önümüzdeki günlerde bu çerçevede bir karşılıklı çalışmanın başlayacağına inanıyoruz” diye konuştu.

-“ERDOĞAN’IN İNTİKAMCILIĞI BİLDİĞİNİ BİLİYORUZ”-

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Tezcan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Şırnak, Cizre’ye, Hakkari de Yüksekova’ya dönüşecek. Çünkü şehircilik benim işim” sözlerinin sorulması üzerine, “Sayın Erdoğan’ın, Ak Parti Genel Başkanı’nın şehirciliğini bilip bilmediğini bilmem, bunu bakmak için İstanbul’a bakmak lazım. İstanbul’un siluetinin nasıl bozulduğuna bakmak gerekli fakat intikamcılığı çok iyi bildiğini biliyoruz.10 ay önce geçiremedikleri, CHP’nin de parlamentodaki etkili muhalefeti sonucu geri sürüklemek durumda kaldıkları bir uygulamayı bugün tekrar gündeme getirdiklerini görüyoruz. Mesele, mevcut illeri il olmaktan dahil etmemek değil illeri, beldeleri yaşanabilir ülkü getirmektir. Ne yazık ama Sayın Erdoğan’ın ve Ak Parti iktidarının böyle bir niyeti yoktur” diye konuştu.

-BAYKAL’IN AÇIKLAMALARI: “BİZ O DEFTERİ KAPATTIK”-

Tezcan, Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın, Kılıçdaroğlu’na karşın 2019 için “Namzet olacaksan ol, olmayacaksan oradan buradan birisini seçelim o arkadaşa devir verelim” sözlerini de, “Biz o defteri kapattık. Sayın Genel Başkanımız onunla ilgili açıklamayı zamanında yaptı, tekrar açılıp konuşulması gerektiğini düşünmüyoruz” biçiminde değerlendirdi.

ANKA

sizlere www.onthemag.com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ