FLAŞ HABER
Sosyal İçerik Platformu

The Surge (Tahlil) – Çözümleme

The Surge (Tahlil) – Çözümleme

Oyun dünyasında bazı seriler vardır ama kendi türünü oluşturmayı başarmıştır. Bu seriler öylesine derin bir hikayeye ve oynanış tarzına sahiptir ancak, oyun dünyasına kattıkları ile oyuncuların hafızalarında derin bir iz bırakmayı başarmıştır. Bu serilerin en başarılılarından biri olan Souls’da, oyun dünyasında kendi türünü oluşturmayı başaran bir yapım. Oyunculara sunduğu güçlük, gerilim ve öykü öğeleri ile her yeni üyesi, tüm oyuncular tarafından hayranlık beslenen bir yapım.

Tabii ki bu alıcı kendi türünü yaratmayı başaran oyunlar oyuncular ile buluşmaya devam ettikçe, bambaşka firmalar da bu herif yapımları örnek alarak kendi oyunları ile karşımıza çıkıyor. Lords of the Fallen ile birlikte ilk kere karşımıza çıkan Deck 13, Souls serilerine aynı oynanışı ve mekanikleri ile sıradan notlar almış, beklentileri tamamen karşılayamamıştı. Deck 13 ise bu türden demin vazgeçmemiş olacak ki, yine benzer elementlere sahip yeni bir HardCore RPG üzerinde çalıştığını duyurmuş ve karşımıza The Surge ile çıkı vermişti.

Dark Souls, Bloodborne, Nioh ve Lords of the Fallen gibi Hardcore RPG türüne bilim kurgusal (ilginç bir sözcük oldu) bir görünüm getiren The Surge, bizleri belden aşağısı felçi kahramanımızın, Call of Duty’lerden hatırladığımız Exo Suit’ler yardımı ile çalıştığı geleceğin fabrikasında ayaklarımızın üstüne dikiyor. Oyunun başında geçtiğimiz kısa tren yolculuğu sonrası, tekerlekli sandalyemiz ile birlikte oyunun dünyasına merhaba diyoruz. Oyunun hemencecik başında bizlere derslik seçtiren iki odadan birini seçtikten daha sonra oyuna da başlamış oluyoruz. Oyunda seçebileceğimiz iki farklı sınıf var, bunlardan biri Lynx. Lynx daha fazla seri hareket etme ve gelen saldırıları dodge’lama üstüne kurulu bir derslik, hafif zırhlar giyebiliyor ve düşük vuruşlar yapıyor. Diğer sınıfımız ise Rhino, Rhino Lynx’e kıyasla ağır zırhlar giyiyor ve ağır hareket ediyor ancak çok daha yüksek zarar verebilme ve savunma imkanına sahip oluyor.

Oyundaki yapmış olduğumuz her atak ve savunma diğer oyunlardan alışılmış olduğumuz şekilde Stamina harcıyor. Lynx sınıfı daha artı hareket kabiliyeti sahip ve daha az Stamina tüketiyor ama Lynx oynarken durmadan hareket etmemiz gerekiyor. Rhino ise Lynx’e kıyasla daha hantal oluyor ama yüksek zarar ve savunma imkanı ile daha gizli bir oynanış sunuyor.
Sınıfımızı seçip oyuna başladıktan daha sonra The Surge bizleri nasıl olduğunu anlamadığımız şekilde çalıştığımız fabrikanın harab olduğu ve içeride çalışanların yaklaşık olarak birer Exo Suit’li zombiye dönüştü bir ortama sokuyor. Öykü bakımından bizlere herhangi bir ayrıntı vermeyen oyun, başlar başlamaz bizleri aksiyonun içerisine sokuyor. Oyun her tarafında karşılaşabileceğimiz zombi haline gelmiş öteki çalışanlar ve drone’lar mevcut. Drone’lar bizlere uzakta ateş edebilirken, zombiler yakınımıza gelmek zorunda kalıyor.

The Surge’ün öteki oyunlardan ayrılan kısmı ise oyun içerisinde düşmanın farklı uzuvlarına saldırılar gerçekleştirebilmemiz. The Surge Asimetrik olarak zırh giymemize müsade veriyor. Mesela sağ bacağımıza bambaşka, sol bacağımıza bambaşka Exo Suit’ler giyebiliyoruz. Bizim için işleyen bu mekanik düşman NPC’leri için de geçerli. Bir Takım düşmanlar vücutlarının kesin bölgelerinde zırha sahip olmuyor ve zırha sahip olmayan bölgelere sağ joystick yardımı ile yapacağımız saldırılar ile daha pozitif hasar verebiliyor, hatta uzvu kopartacak bitirici vuruşlar yapabiliyoruz. Eğer düşmanın uzvunu koparırsak da düşen Scrap’ler veya ekipmanları cebimize indirebiliyoruz.

Oyundaki Scrap mantığı da seviye sıçramak için gereksinim duyduğumuz para birimi yerine geçiyor. Bu sistemi Souls oyunlarındaki Soul’lara ya da Nioh’daki Amrita’lara benzetebiliriz. Tıpkı diğer oyunlarda olduğu gibi The Surge’de de öldüğümüzde Scrap’lerimiz yerine düşüyor oysa diğer oyunlardan ayrı olarak düşen Scrap’leri geri almak için kısıtlı bir zamana sahip oluyoruz. Düşen Scrap’lerimize dürüst koşarken karşımıza meydana çıkan NPC’leri öldürürsek de ekstra süre kazanabiliyoruz.

Oyunun donanım sistemi de çok karışık tutulmamış. Düşürdüğümüz veya craft’ladığımız ekipmanlara ayrı modüller takarak özelleştirmeler yapabiliyoruz. Kimi modüller bize can veriyor, kimileri ise etrafımızdaki kutulara yaklaştıkça bizlere sinyal vererek haber verebiliyor. Oyunu oynadıkça kendi tarzınıza yerinde modüller kullanarak eğlenceli bir deneyim elde edebiliyorsunuz.
Oyunun ortamları ise distopik bir gelecekte geçen fabrika olarak planlanmış. genellikle post apokaliptik bir oyun hissi veren The Surge’de çevrede fazla artı görmeye değerinde ortamlar bulunmuyor. genellikle ortamlar da birbirine benziyor ve kaybolabiliyorsunuz. Çevre tasarımı konusunda The Surge beklentilerimi böylece de karşılayamadı.

Boss dövüşleri ise böyle bir oyuna tarafından oldukça zorlama olmuş. Hatta ilk boss’u bir türlü geçemediğimi itiraf etmem gerekiyor. Diğer NPC’ler ile kapışmak ise nispeten basit. Genel Olarak size yaklaştıklarında depar atan NPC’leri tek bir dodge ile çarşıya gönderiyor ve iki sağlam darbe ile tokat manyağı edebiliyorsunuz. Bu tip oyunlara epeyce uzak olan ben bile NPC’ler ile savaşırken hiç zorlanmadım diyebilirim.

Grafikler tarafında ise The Surge nitelikli bir aydınlatma ve detaylı kaplamalar sunuyor. genel olarak göze oldukça güzel gelen ve nitelikli hazırlanan The Surge, görsel anlamda beklentilerimi karşılamayı başardı. Karakter tasarımları da hem başarılı diyebiliriz. Sesler tarafında da benden geçer not almayı başaran The Surge, özellikle sert vuruşlarda vurduğunuz hissettiriyor, fakat müzikler konusunda yapımın hayli çelimsiz kaldığının da altını çizmem lüzum.

Uzun lafın kısası The Surge, Souls tarzı oyunları seven ama bambaşka bir zaman dilimi ya da tema görmek isteyen oyuncuların ilgisini çekebilecek bir yapım. Öykü konusunda ise epeyce cılız olan The Surge’den bir Dark Souls tarzı derinlik bekleyen oyuncular ise ciddi düş kırıklığına uğrayabilir. Eğer bu alıcı bir oyun arayışında iseniz The Surge beklentilerinizi tamamiyle karşılayamayacak olsa da sizi bir vakit yöneticilik edebilir.
sizlere www.onthemag.com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ