FLAŞ HABER
Sosyal İçerik Platformu

Türkiye’yle kriz harekete geçirdi! Almanya o yasayı kaldırdı

Türkiye’yle kriz harekete geçirdi! Almanya o yasayı kaldırdı
Almanya’da devlet büyüklerine haraket durumunda, soruşturma için savcılığın hükumetten onay almasını gerektiren yasa kaldırıldı.

 Almanya, Türkiye ile espri krizinin çıkmasına yol açan cinayet yasasının 103’ncü paragrafını kaldırdı. Şah yasası olarak da tanıdık paragraf 103, tanıdık olmayan devlet adamlarına hakareti düzenliyor ve üç yıla dek bir cezayı öngörüyordu. Federal Parlamento, imparatorluk zamanından kalma yasanın 1 Ocak 2018’den geçerli elde etmek üzere kaldırılmasını dün gece oybirliği ile kabul etti.

Söz konusu yasa, Alman komedyen Jan Böhmermann’ın millet kanalı ZDF’de yayınlanan programında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kasıt alan küfürbaz şiirle gündeme gelmişti. 103’üncü maddeye istinaden savcıların soruşturma başlatabilmesi için hükümetin onayı gerekiyordu.

Türkiye, Almanya’dan Böhmermann’ın 103’ncü madde dahilinde yargılanması için izin vermesini istemiş, konu Almanya’da büyük tartışmalara niçin olmuştu. Soruşturma izni veren Merkel, yasanın 1 Ocak 2018 yılından geçerli olmak üzere kaldırılacağını açıklamıştı.

sizlere www.onthemag.com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ