FLAŞ HABER
Sosyal İçerik Platformu

Vajinal Kaşıntı Yaşayan Herkesin Mutlaka Yapması ve Kuşkusuz Yapmaması Gereken 13 Şey

Vajinal Kaşıntı Yaşayan Herkesin Mutlaka Yapması ve Kuşkusuz Yapmaması Gereken 13 Şey

Vajinal kaşıntı öyle sevimsiz bir konu. az daha her bayan hayatında bir ya da birkaç defa bunu yaşamıştır ve ne değin güç bir durum olduğunu yaşamış bilir. Bu konu hakkında böylece fazla hatalı inanış var ki, bilirkişi jinekologların görüşlerinden yapılması ve yapılmaması gerekenleri toparlamak istedik.

1. Cilde hasar veren epilasyon işlemleri yapmayın.

Bikini bölgesine hangi epilasyon işleminin yaptırılacağı her genç bayan için büyük bir karardır. Çünkü hangi usul seçilirse çoğunlukla ömür boyu onunla devam edilir. tıraş etmek, ağda, epilatör; neredeyse tüm yöntemler kaşıntıya sebep olabilir. Alıştığınız yöntemi bir anda başkalaşmak de kaşıntı sebebidir. En iyisi acısına dayanabilirseniz lazer epilasyon veya yalnızca makasla kısaltma yöntemi. Yapamıyorsanız da batığa, kesiklere ve enfeksiyonlara sebep olabilen jilet yönteminden sözünden dönmek en açıkçası.

2. İç çamaşırınızı sıkça değiştirin.

Bunu ara sıra herkes dikkatsizlik edebiliyor lakin iç çamaşırı yalnızca duştan sonra değişir diye bir kaide değil. Çamaşırınız daima kuru olmalı. Jurnal ped kullanıyorsanız onu da birkaç saatte bir değiştirmelisiniz, aksi halde tahriş ve kaşıntı sorunlarına yol açabilir.

3. Vajinanıza hiçbir gıdayı sokmayın.

Böyle yazınca tuhaf oldu evet, ama vajina kaşıntısına iyi gelir diye öyle öneriler yapılıyor ki, şaşırmamak elde yok. Vajinaya yoğurt, limon, sarımsak ya da soğan gibi şeyler sokmak veya sürmek içten yok. Bunun yerine onları yerseniz, sağlığınız için daha iyi olacaktır.

4. Kaşıntının fazla yoğun olduğu zamanlarda elma sirkesi kullanın.

Asla sirkeyi vajinanıza boca edin demiyoruz. Kaşıntınız varsa, küveti suyla doldurup içine bir kapak elma sirkesi ekleyebilirsiniz. Bu sizi bir tedarik rahatlatacaktır. Duş alırken son durulamada bir kaba koyacağınız su ve sirke karışımı da benzer etkiyi sağlar.

5. Zorunda olmadıkça antibiyotik kullanmayın.

Bu zaten genel bir afiyet kuralı; antibiyotikler vajinada yer alan faydalı mikroorganizmaları öldürerek mantar enfeksiyonuna uygun etraf hazırlayabilir. özellikle Penisilin türü antibiyotikler buna sebep olmakta.

6. Fermente gıdalar tüketin.

Yoğurt, sucuk, turşu, sirke gibi fermente gıdaları yemek yemek fiilen vajina için çok faydalı. Vajinal flora ve bağırsaklarda bulunan yararlı bakterileri artırarak zararlı enfeksiyonlardan korunabilirsiniz.

7. Duşta vajinanızı yıkamayın.

Bu herkesin bildiği fakat iş uygulamaya geldiğinde yapamadığı bir kaide. Vajina kendi kendini temizleyen bir yapıya sahip olduğu için içinin temizlenmesine şüphesiz lüzum değil. Sabunla yapılacak bir temizleme bölgenin pH değerini bozarak tahrişe ve kaşıntıya sebep olabilir.

8. İntim ürünleri kullanın.

Duşta yalnızca su vajinal temizlik için yeterli. Ama bununla yetinemiyorsanız, mutlaka bir intim ürünü kullanın. Burada manâlı olan intim ürünü de olsa vajina içini yıkamamak. Sadece dış bölgeyi yıkamanız yeterlidir.

9. Fazla dar giyinmeyin.

Çok sıcacık pantolonlar moda olabilir, fakat ter ve tahrişe sebep olarak kaşıntı problemini artırabilirler.

10. Pamuklu çamaşırları tercih edin.

Belki seksi bulmayabilirsiniz fakat pamuklu iç çamaşırları vajina sağlığınız için en iyisidir. Farklı materyallerden çamaşırlar giydiğinizde bunun kısa süreli olmasına özen gösterin. Sadece çamaşır da değil, mesela spor taytları da terleme ve ıslak ortama sebep olacağı için uzun süre giyilmemeli.

11. Çamaşırlarınızı zararlı kimyasallarla yıkamayın.

İç çamaşırlarının kıyafetlerle birlikte yıkanması zaten hijyenik değil, bir de deterjan kalıntıları cildinize hasar verebilir. En iyisi çamaşırlarınızı beyaz sabun gibi daha zararsız bir arıtıcı ile yıkayıp temizlemek ve çok iyi durulamak.

12. Tuvalette temizliği önden arkaya doğru yapın.

Yapımız gereği temizliği arkadan öne yapmak daha kolay fakat bu dışkıdaki bakterileri vajinaya taşıyabilir. Temizliği tekrar tekrar önden arkaya doğru yerine getirmek ve iyice kurulanmak koşul.

13. İç çamaşırınıza (ve muhakkak vajinanıza) parfüm ya da deodorant sıkmayın.

Güzel kokma isteğiniz fazla kötü bir kokuya ve yanmalı bir kaşıntıya dönüşebilir.

sizlere www.onthemag.com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ