FLAŞ HABER
Sosyal İçerik Platformu

YSK’dan ayrılan AGİT’ten önemli izah etme

YSK’dan ayrılan AGİT’ten önemli izah etme

Tüzük Değişikliği Referandumunu gözlemlemek üzere Türkiye’de yer alan milletlerarası gözlemciler YSK‘ya geldi.

YSK’dan ayrılırken yorumlama yapan gözlemciler, buraya bir edep ziyareti gerçekleştirdiklerini ve ellerindeki raporları Yüksek Seçim Kurulu’na ilettiklerini vurguladı. Ama esas raporun 8 hafta içerisinde tamamlanacağı bilgisi paylaşıldı. AGİT gözlemcilerine ‘seçimlerin ertelenmesi ihtimali var mıdır? Bu konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?’ sorusu yöneltildi.

AGİT yetkilileri YSK’ya iletilen raporda bununla ilgili bilgilerin olduğunu, 8 hafta sonraki ana raporda da detayların yer alacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın rapora karşın tepkisi sorulan AGİT üyesi, “Biz buraya Türk yetkililerin daveti üzerine geldik ve görevimizi tamamladık. Bu konuda yorumum yok.” dedi.

AVRUPA KONSEYİ: 2,5 MİLYON OYUN MANİPÜLE EDİLMİŞ OLABİLECEĞİNE DAİR DEĞIŞKENLIK VAR

ÖTE YANDAN, Avrupa Konseyi‘nin 16 Nisan referandumu için Türkiye’ye gönderdiği gözlemci heyetinden Avusturyalı milletvekili Alev Korun, “2,5 milyon oyun manipüle edilmiş olabileceğine dair tereddüd var” dedi.

Korun, Avusturya’nın ORF radyosuna yaptığı açıklamada, bilhassa Kürt nüfusun yaşadığı bölgelerde referandum günü büyük bir zorlama yaşandığını, Avrupa Konseyi heyetinin Diyarbakır’da devir yapan iki üyesinin oy verme merkezlerine polis kadar alınmadığını aktardı.

Türkiye’nin de kurucu üyesi olduğu 47 üyesi yer alan Avrupa Konseyi, kıta genelinde demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü alanında araştırmalar yürütüyor, seçimler ve referandumlara gözlemciler gönderiyor.

Referandum için Türkiye’ye gözlemci heyeti gönderen bir öteki milletlerarası kuruluş Avrupa Emniyet ve İşbirliği Teşkilatı, ön raporunu dün açıklamış ve “YSK’nın son dakikada açıkladığı mühürsüz pusula kararı yasalarla çelişiyor” demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise AGİT’e tepki göstererek “Bunlar kendilerine kadar bir rapor hazırladılar. Önce haddinizi bilin. Sizin hazırlayacağınız siyasi içerikli raporları ne görürürüz, ne duyarız, ne biliriz” ifadesini kullanmıştı.

KORUN: YSK KARARI KANUNA AYKIRIYDI

Avrupa Konseyi gözlemcisi Ateş Korun da mühürsüz pusulaların geçerli sayılmasının sorun teşkil ettiğine değinerek, “Yüksek Tercih Kurulu, kanuna aykırı olarak, resmi mühür olmayan zarfların geçerli sayılması kararını verdi” dedi.

Korun, bir kişinin birden artı kere oy kullandığına ilişkin sosyal medyada dolaşan onay edilmemiş görüntülere de göze çarpan etti.

Korun “Şikayetlerin fazla ciddiye alınması gerekiyor ve her halükarda oylamanın sonucunu değiştirebilecek nitelikteler” diye konuştu.

‘Evet’ ve ‘Hayır’ oyları arasındaki farkın 1 milyon 250 bin olduğunu açıklanmıştı.

CHP DE YSK’YA GİDİYOR

ÖTE YANDAN Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) mühürsüz oyları geçersiz saymasının yasaya tutarsız olduğunu bahis ederek referandumun iptalini isteyen CHP, YSK Başkanı Sadi Güven ile görüşmeye gidiyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Aksünger, partiye ulayan ihlal iddialarıyla ilgili görüşmede bulunmak üzere, bugün 14.30’da YSK Başkanı Güven’i ziyaret edecek. Aksünger, ziyarete ilişkin yaptığı açıklamada “YSK Başkanı Sadi Güven ile yüzleşmeye gidiyoruz” dedi.

sizlere www.onthemag.com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ