FLAŞ HABER
Sosyal İçerik Platformu

Yunanistan’da Güvenlik ve Kararlılık Konferansı

Yunanistan’da Güvenlik ve Kararlılık Konferansı
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, terörizmle uğraş için terör örgütlerinin gelir kaynağı olan insan kaçakçılığının gaye alınması gerektiğini söyledi.

Yunanistan’da Balkan ve Arap ülkelerinin de katıldığı Emniyet ve Kararlılık Konferansı düzenlendi. Konferansla ilgili AA’ya konuşan ve İngiltere’deki hücum değerlendiren Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, terörizmle çaba için terör örgütlerinin kazanç kaynağı olan insan kaçakçılığının maksat alınması gerektiğini söyledi.

Kotzias, Yunanistan’ın ev sahipliğinde 2’ncisi düzenlenen, Balkan ve Arap ülkelerinden üstteki seviye yetkililerin katıldığı Emniyet ve Kararlılık Konferansı sırasında AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

İngiltere’nin Manchester kentinde düzenlenen, 22 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin taziyelerini ileten Kotzias, “İnsanın çocuğunu kaybetmesinden daha acı bir şey olamaz. Genç insanları kaybediyoruz. Bu doğal yok. Bu hücum bir baba olarak beni içten etkiledi” diye konuştu.

Kotzias, konferansa katılan ülkelerle terörizmle mücadele ve güvenlik konularını ele aldıklarına dikkati çekerek, özellikle Arap ve Avrupa ülkeleri aralarında güvenlik ağının oluşturulması gerektiğini kaydetti.

Ülkeler aralarında geçmişe oranla fazla daha pozitif istihbarat paylaşımı olması gerektiğini vurgulayan Kotzias, bu faaliyetleri için terörizmle uğraş konulu bir görüşme düzenlemeyi planladıklarını söyledi.

Kotzias, “Terör faaliyetlerini durdurmak için gelir kaynaklarının hedef alınması gerekli. Bu sebeple, terör gruplarının kaynak sağladığı insan kaçakçılığı, silah, uyuşturucu ticareti ve öteki organize suçları nasıl durdurabileceğimize odaklandık.” ifadesini kullandı.

Yunanistan’ın hesaplı bir çalkantıdan geçtiğini, bununla beraber bölge ülkelerinin farklı zorluklarla karşılaştığına göze çarpan eden Kotzias, “Böyle bir ortam, Yunanistan’ın ekonomisine muavin olmuyor. Bu yüzden ekonomik olarak daha verimli bir ortam yaratmak için bir araya geldik.” şeklinde konuştu.

Kotzias hem AB üyesi Balkan ülkeleri arasında Vişegrad Grubu (Polonya, Çekya, Macaristan ve Slovakya) güya bir birlik oluşturulmasının planlandığını, Bulgar meslektaşı ile bu konuyu görüştüklerini bildirdi.

Rodos Adası’nda düzenlenen konferansa 10 Arap ülkesinin yanı sıra sekiz Avrupa ülkesinden üstteki düzey yetkililer katıldı. Konferansta, terörizmle mücadelenin yanı sıra göç krizi, Doğu Akdeniz enerji kaynakları, kültür, eğitim, çevre ve ticaret alanlarında iş birlikleri ele alındı.

 

 

 

sizlere www.onthemag.com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ